Jure SešekJure Sešek
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup
Ljubljansko barje je bilo prizorišče najhujše balonarske nesreče pri nas. (foto: Wikipedia)
Ljubljansko barje je bilo prizorišče najhujše balonarske nesreče pri nas.

V najhujši balonarski nesreči pri nas ugasnila štiri življenja

Slovenija | 23.08.2012, 16:58

Na Ljubljanskem barju se je zgodila najhujša balonarska nesreča pri nas. Umrli so štirje ljudje, osem poškodovanih je v kritičnem stanju. Vodja službe za preiskovanje nesreč na ministrstvu za infrastrukturo Roman Rovanšek je dejal, da prve ugotovitve kažejo, da je do nesreče prišlo zaradi striženja vetra pri tleh. Striženje vetra je sicer nenadna in velika sprememba smeri oziroma hitrosti vetra. Balon naj bi med pristankom tudi trčil v drevo, zaradi česar se je vnel.

Nesreča balona, na katerem je bilo 32 ljudi, se je zgodila malo pred 8. uro zjutraj. Ob prihodu gasilcev je bil balon že na tleh, a je še vedno gorel, tako da so ga pogasili. Na Ljubljanskem barju je v tistem času pristal še en balon, a v njem poškodovanih ni bilo.

Po besedah Andreja Finka z ljubljanskega kliničnega centra, so prve ekipe reševalcev na kraj nesreče prišle v desetih minutah. Zaradi neutrjenega in močvirnatega terena so morale do poškodovanih peš.

Robert Škrjanc, prav tako z ljubljanskega kliničnega centra, je povedal, da so v našo največjo zdravstveno ustanovo prepeljali 21 poškodovanih, pet so jih prepeljali v novomeško bolnišnico, po enega v Celje in na Jesenice. Večina ima opekline in zlome. Med poškodovanimi je tudi nekaj tujcev - ena Britanka in trije Italijani. Najmlajši poškodovani je star približno deset, najstarejši približno 60 let. Ko so v ljubljanskem kliničnem centru izvedeli za nesrečo, so takoj ustavili vse operativne programe in ostale dejavnosti v operacijskih dvoranah, tako da so imeli na voljo dovolj anesteziologov, kirurgov in ostalega osebja. Poskrbeli so tudi za svojce, ki so jim dali na voljo prostor, v katerem jim nudijo psihološko in zdravstveno oskrbo.

Policisti medtem nadaljujejo preiskavo. Pregledujejo okolico nesreče, če bi bila kje še kakšna poškodovana oseba, čeprav nikogar več ne pogrešajo. Prav tako zbirajo informacije, s katerimi bi lahko pojasnili vzrok nesreče. Udeleženec poleta z balonom Tomaž Šimnec, ki so mu lažje poškodbe oskrbeli v Ljubljani, je dejal, da je balon pristajal prehitro, pri čemer je nekaj ljudi vrglo iz košare.

Balonar in učitelj letenja Darko Kralj meni, da je bil let balonov zaradi vremenske napovedi nepotreben. Kot je dejal, so bile nevihte danes napovedane. Včerajšnja večerna vremenska napoved jih za današnje jutro ni napovedala, a kot je pojasnil Brane Gregorčič z agencije za okolje, jih je bilo mogoče predvideti uro do dve vnaprej. Malo pred 7. uro zjutraj je bilo izdano prvo opozorilo za letalski promet.

Po nesreči so politiki izrekli sožalje svojcem umrlih, med njimi sta bila predsednika države in vlade, Danilo Türk in Janez Janša. Prvi upa, da bo dobro poskrbljeno za vse, ki so bili v nesreči poškodovani, drugi zaupa v delo zdravstvenega osebja, gasilcev, reševalcev in vseh, ki sodelujejo pri odpravljanju posledic nesreče, da bodo udeležence nesreče ustrezno oskrbeli. Kraj tragedije sta obiskala ministra za obrambo in notranje zadeve, Aleš Hojs in Vinko Gorenak. Ob besedah sožalja sta pohvalila delo policistov, reševalcev in gasilcev. Sorodnikom in prijateljem preminulih je sožalje izrekel tudi minister za zdravje Tomaž Gantar. Ocenil je, da so se zdravniške ekipe pravočasno odzvale na nesrečo in strokovno oskrbele poškodovane. Sožalje so izrekli tudi na ministrstvu za infrastrukturo in prostor ter mestni občini Ljubljana. Na ministrstvu so ob tem zatrdili, da bodo vzroke in posledice nesreče natančno preiskali tudi sodelavci službe za preiskovanje letalskih nesreč.

Po podatkih ministrstva za infrastrukturo in prostor sta se v zadnjih desetih letih zgodili še dve balonarski nesreči. Junija 2002 je na Ptuju strmoglavil toplozračni balon, vzrok za nesrečo je bila eksplozija nezgorjenega plina. Devet poškodovanih so takrat prepeljali v bolnišnico, trije so dobili hujše opekline. Druga zabeležena nesreča toplozračnega balona se je v Sloveniji zgodila leta 2006.

Slovenija
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.