Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Center Mariapoli v Planini (foto: MD)
Center Mariapoli v Planini | (foto: MD)

Bogoslovci iz petnajstih držav v Planini

Slovenija | 22.08.2012, 07:00

V centru Mariapoli v Planini pri Rakeku se bo danes začelo petdnevno mednarodno srečanje bogoslovcev, ki ga v duhu občestvene duhovnosti pripravlja Gibanje fokolarov. Na njem se bodo zbrali bogoslovci iz 15-ih držav sveta. Srečanje vsako leto pripravijo v drugi državi, letos pa so izbrali Slovenijo.

Vodilo tokratnega mednarodnega srečanja bogoslovcev bo: Kjer sta dva ali trije... Gre za Jezusovo obljubo, da bo prisoten med ljudmi, ki bodo zbrani v Njegovem imenu, to je v njegovi ljubezni. V dopoldanskem delu bodo najprej poglobili duhovno temo kot je na primer kako živeti božjo besedo ali kako prepoznati obraz Zapuščenega Jezusa v bolečini in živeti v medsebojni ljubezni. Sledilo pa bo delo v samem kraju. Več o tem župnik v Planini Franci Kadunc: „Eni družini bodo šli pomagat pripravljat drva, pomagali bodo v domu za ostarele v Postojni, pripravili bodo tudi vse za sveto mašo v tem domu, opravili bodo nekaj del v samem Centru Mariapoli in okrog cerkve.“

Bogoslovci bodo v popoldanskem času prisluhnili pričevanjem duhovnikov in laikov. Predvsem pa bodo poskušali med seboj živeti v duhu edinosti. Kaj lahko k njihovemu poklicu prispeva občestvena duhovnost?

„Ta pot jim pomaga, da še bolj zagledajo veličino Boga, je res On tisti glavni, za katerega je treba živeti. Kot posledica tega pa morajo medsebojni odnosi odsevati veličino Boga. V te odnose naj bi priklicali Jezusa, ki je rekel: Kjer sta dva ali so trije zbrani v mojem imenu, tam sem jaz sredi med njimi. In potem ni duhovnik tisti, ki daje odgovore, ampak Jezus, ki ga prinašaš na ta način v svet, v družbo“, je povedal Franci Kadunc.

Izbrati Boga z večjo korenitostjo

Za bogoslovce po vsem svetu, ki se navdihujejo v občestveni duhovnosti je, odgovoren don Alessando Duno iz Venezuele. Za naš radio je povedal, da lahko občestvena duhovnost mladim, ki se pripravljajo na duhovniški poklic da predvsem dve stvari: „Ko živijo to evangeljsko duhovnost, obnovijo svojo poklicanost. Izbor Boga naredijo z večjo močjo in korenitostjo. To je ena od stvari, ki so jo izkusili že prvi bogoslovci, ki so spoznali občestveno duhovnost. Čutili so, da so se prenovili. Drug vidik te duhovnosti pa je izžarevanje. Ko potem živijo v semeniščih, posredujejo drugim, tudi brez besed. V sedemdesetih letih so na primer mnogi pripovedovali, da so samo živeli in nič govorili, pa vendar so pritegnili tudi druge. Gre torej za ta dva vidika: poklicanost in graditev občestva v semeniščih.“

In kaj pričakuje od srečanja, ki se začenja danes?

„Pričakujemo, da bodo ti mladi v prakso postavili umetnost ljubezni, ki izhaja iz evangelija in nas vabi, da v drugem vidimo Jezusa, ljubimo prvi, ljubimo vse, kot nas ljubi Bog in podobno. Želimo si, da to evangeljsko življenje ne bi bilo samo neka enkratna izkušnja, ampak da bi potem v vsakdanjem življenju tako živeli. Da bi jih prevzel ta način življenja, ki bi jim dan za dnem pomagal iti naprej.“

Manjka nam vera

Smo v času, ko se Cerkev srečuje z različnimi krizami. Kako to, da se mladi še vedno odločajo, da bodo sledili Jezusu v Cerkvi?

„Jezus je vedno klical ljudi. Gre torej za njegov klic in On izbere kogar želi za to odgovornost. Pogosto se to zgodi v okoljih, kjer najmanj pričakujemo. Danes se tudi sprašujemo, zakaj je tako malo poklicev. Ali bolje, zakaj je tako malo odgovorov. To je zato, ker odgovor na klic pride v družinah. V nekaterih deželah Južne Amerike je na primer veliko poklicev, izhajajo pa iz povezanih družin, ki veliko molijo in imajo torej vero. Prvo semenišče so namreč družine. V takšnih družinah mladi najdejo spodbudo, da odgovorijo na Božji klic. On namreč vedno kliče. Tega se moramo zavedati. Mislim, da najbolj manjka ta razsežnost vere, kar poudarja tudi papež. Zato je celo razglasil Leto vere, da bi nas predvsem tukaj v Evropi povabil obnoviti vero v Boga, ki nas ljubi in vodi.“

„Ne izbiram duhovništvo, ampak Boga!“

Med udeleženci srečanja je tudi Marco Trani iz Torina. Za naš radio je povedal, kaj ga privlači v občestveni duhovnosti: „Najprej to, k čemur nas je povabila ustanoviteljica gibanja Chiara Lubich: da ne izberem duhovništvo, ampak Boga. Lahko bi se namreč zgodilo, da bi izbrali duhovništvo, ali zakon, ali posvečeno življenje in iz tega naredili cilj našega življenja. Izbrati Boga pa pomeni živeti v tej razsežnosti darovanja samega sebe Njemu. Gre torej za vsakodnevni izbor Boga. Tudi če ne bi nikoli prišel do duhovništva. To pa vsebuje tudi večjo zavest darovanja sebe drugim, ker je vse to dejanje ljubezni do Jezusa v sočloveku. Mislim, da je to največji dar, ki ga ta karizma daje nam bogoslovcem. Zato ni toliko pomemben študij sam po sebi, ampak predvsem študij, ki naj bi ga prenesli v življenje in ni namen sam sebi.“

Kaj vam pomeni, ko se v istem duhu zberete z drugimi bogoslovci?

Gre za močno izkušnjo edinosti med nami. Ko živimo umetnost ljubezni, doživljamo besede iz Matejevega evangelija: Kjer sta dva ali so trije zbrani v mojem imenu, tam sem jaz sredi med njimi. Sad te ljubezni je edinost, za katero je Jezus prosil Očeta pred smrtjo. Vodi nas prav ta Jezusova prisotnost med nami. Lepo je to izkusiti med nami bogoslovci in prinašati to v okolja, kjer živimo.“

Cerkev – sveta in grešna

Cerkev danes pretresajo različni škandali. Kako vi kot bogoslovec sprejemate in živite te rane Cerkve?

„Vemo, da te bolečine v Cerkvi niso prvič in na žalost tudi ne zadnjič. Smo namreč v Cerkvi, ki roma po zemlji. Po eni strani smo sveti in po drugi pa tudi grešni. V tem duhu sprejemam te novice. Hkrati zaupam Božjemu usmiljenju vse omejenosti, kjer delamo napake. Ne smemo jih namreč zamolčati ali skriti. Po drugi strani pa lahko nekaj naredim za to: lahko molim, lahko darujem, da bi Cerkev uspela iti naprej in premagati te težave. Mislim, da prihodnosti ne bo spremenila rimska kurija, ampak predvsem sprememba v nas samih. Mi, laiki in duhovniki, moramo biti nosilci teh sprememb. V prihodnosti bomo lahko imeli boljše države, boljšo politiko, boljšo Cerkev, če bomo najprej mi prenovljeni. Če bomo to novo človeštvo."

Naj povemo še to, da bodo bogoslovci v soboto zvečer ob 20. uri pripravili koncert za prebivalce mesta in vse, ki bi jih želeli spoznati. Približali nam bodo kulture narodov, od koder prihajajo.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...