Marija Pomagaj
Pater Branko Cestnik: Vere je več, kot se nam zdi
Slovenija | 16.08.2012, 15:20
Na praznik Marijinega Vnebovzetja se, kot je to običajno, v slovenskih romarskih svetiščih zbirajo množice vernikov. Tudi včeraj je bilo tako, kljub temu, da se naša krajevna Cerkev v zadnjem času sooča s številnimi pretresi. Nanje so opozorili tudi škofje pri slovesnih svetih mašah, ob tem so povabili k zvestobi in gradnji edinosti. Vse omenjeno smo v kratkem pokomentirali s patrom Brankom Cestnikom.
Pater Cestnik je prepričan, da je v slovenski Cerkvi v zadnjem času zelo napeto zaradi pomanjkanja čistih informacij. "Ne znamo razložiti enega pojava, enega dogodka. Zdi se, kot da se pred nami skriva nekaj, kar bi bili dolžni vedeti, in to vznemirja cerkveno občestvo," je dejal. A meni tudi, da smo verniki zdaj nekoliko pomirjeni. Kot je pojasnil, se končno zdi, da je slovenska škofovska konferenca enotna in da se razdor, morda gre celo za njegov privid, ustvarja od zunaj. "Ljudje so počasi razumeli, da je zaščititi slovensko škofovsko konferenco kot celoto in vsakega škofa posebej njihova dolžnost," je pojasnil.
Pater Cestnik se strinja, da lep obisk romarskih svetišč na letošnji veliki šmaren pomeni tudi, da smo slovenski verniki ob zadnjih pretresih začutili, kako pomembno je moliti za Cerkev, škofe in duhovnike. "Mogoč je tudi ta učinek, da ko se veliko govori, napada in zasmehuje ter ne pozna Cerkve, da se v vernikih avtomatsko vzbudi refleks solidarnosti s svojo Cerkvijo. Bolj kot bodo grdo pisali o nas, bolj bomo pokazali, iz kakšnega testa smo," je poudaril. Pojasnil je še, da je množično zbiranje vernikov v romarskih svetiščih ob večjih Marijinih praznikih tudi v sekularizirani Evropi povsem običajen pojav. "To je poseben fenomen, da sekularizacija odvzame človeka od župnije, ne odvzame pa ga od nekih običajev, praznikov, nekaterih Marijinih svetišč. Tja ta človek še vedno množično roma." Dejavnik, ki ga je po njegovem prav tako treba upoštevati, je kriza. "Malo več suše in se podraži hrana. Nestabilnost na mednarodnih finančnih trgih in začne se sesuvati gospodarstvo. Nismo gospodarji vsega. Ta občutek majhnosti, občutek strahu pred prihodnostjo tudi vpliva na religiozna čustva," je menil.
Ob tem je pater Cestnik dodal, da so krizni časi, čeprav ustvarjajo negotovost in socialno stisko, lahko tudi očiščujoči, saj človeka odvrnejo od nadutosti, napuha. "Krizni časi človeka ponižajo in postavijo na realna tla." Ob tem je poudaril, da moramo nujno ohraniti marijansko prvinskost in kot Marija v vsakdanjem življenju močno klicati Boga. "Tega, da dva človeka zmolita zdravomarijo, ko ju je strah, pastoralna statistika ne zazna, ne more zaznati. Ampak to je tudi Cerkev. Živa Cerkev," je poudaril, zato nas mogoče po njegovem včasih, na primer ob Marijinih praznikih, res preseneti množica ljudi. "Ampak vere je več, kot se nam zdi," je dodal.