Jure SešekJure Sešek
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Slovenska zastava (foto: ARO)
Slovenska zastava

Na ugled funkcije predsednika države vpliva tisti, ki jo opravlja

| 08.08.2012, 18:37

Državna volilna komisija je določila, da bo podpise volivcev in poslancev za vložitev kandidatur za predsednika države mogoče začeti zbirati 20. avgusta. Do uradnega začetka tekme za predsedniški stolček nas torej loči še slaba dva tedna. Kandidaturo so do zdaj napovedali aktualni predsednik Danilo Türk, evropski poslanec Milan Zver in nekdanji predsednik vlade Borut Pahor. Vsi trije veljajo za favorite. Med manj znanimi kandidati so vstop v predsedniško tekmo napovedali Marko Kožar, Monika Malešič, Fani Eršte, Miro Žitko in Ladislav Troha.

Zanimalo nas je, zakaj se v boj za predsedniški stolček velikokrat podajajo ljudje, ki nimajo možnosti izpolniti niti pogojev za kandidaturo, kaj šele zmagati na volitvah. Publicist in sociolog Matej Makarovič meni, da obstajajo trije motivi. Prvi je nerealna ambicija. "Gre za dejansko pričakovanje, da lahko nekdo postane predsednik, kar izhaja iz neke nesposobnosti realne ocene položaja. A verjetno je takšnih še najmanj," je pojasnil. Najbolj izrazita je po njegovem kategorija, ki izhaja iz močne želje po zbujanju pozornosti. "To so osebe, ki imajo na nek način veliko potrebo po tem, da so v središču pozornosti. To je zanje neke vrste ego projekt, ki jim lahko prinese pet minut slave. Vemo namreč, da kandidatura že sama po sebi zagotavlja neko raven medijske in siceršnje javne pozornosti." Makarovič dopušča tudi možnost, da želi posameznik z napovedjo kandidature opozoriti na kakšen konkreten problem. "Sicer ne more zmagati, lahko pa opozori na določene zadeve, za kar ne bi imel dovolj velike pozornosti," dodaja. Ali se je zato v predsedniško tekmo podala brezdomka, Makarovič težko oceni. "Morda. To bi lahko bilo tudi tako razumljeno, da ne gre za željo po osebni promociji, ampak bolj morda za opozorilo na določene probleme. To seveda trenutno lahko le domnevamo," je poudaril.

Pogosto slišimo, da je funkcija predsednika države simbolična. A po drugi strani gre tudi za moralno avtoriteto. "Samo dejstvo, da se za to funkcijo lahko potegujejo tudi posebneži, če jim lahko tako rečemo, nima vpliva na ugled in težo funkcijo. Na to imajo največ vpliva tisti, ki jo opravljajo in ne tisti, ki zanjo kandidirajo," je prepričan Makarovič. Lahko pa to vpliva na sam potek kampanje. "Več kot je prisotnih posebnih kandidatov, v ugodnejši položaj je praviloma postavljen obstoječi predsednik."

Makarovič dramatičnih razlik v primerjavi s prejšnjimi predsedniškimi kampanjami za zdaj ne opaža. Kot dodaja, ima v kampanji, kot je to običajno, prednost aktualni predsednik, saj lahko že opravljanje svoje funkcije uporablja sebi v prid. Nasprotno se morajo ostali kandidati bolj boriti, da dosežejo medijsko odmevnost.

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...