Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Lahovnik: Trgi Slovenijo še vedno štejejo za politično stabilno

Slovenija | 08.08.2012, 18:18

Znižanje bonitetne ocene Sloveniji je privedlo tudi do znižanja bonitetnih ocen državnih družb. Ekonomist Matej Lahovnik pravi, da je oboje pričakovano. Po njegovem je za rešitev položaja, v katerem smo, pomembno predvsem to, da imamo kredibilno vlado z močno podporo v parlamentu.

Znižanje bonitetne ocene Sloveniji po Lahovnikovih besedah ni presenečenje, kot je poudaril v pogovoru za naš radio, gre za posledico razmer v bančnem sektorju. "Makroekonomski podatki Slovenije so še vedno boljši kot v nekaterih ostalih primerljivih državah, posebej v sredozemskih, ki so v krizi, Italiji, Španiji in Grčiji. Mi imamo težavo na mikro ravni, predvsem pri prezadolženih podjetjih in pri celi vrsti slabih terjatev v slovenskih bankah," je pojasnil. "Očitno tuji finančni analitiki ocenjujejo, da je verjetnost, da bo Slovenija sposobna sama sanirati svoj bančni sistem, manjša, kot je bila mogoče še pred nekaj časa," je dodal. Povedal je tudi, da je logično, da so bonitetne hiše nato znižale še bonitetne ocene podjetjem, ki so v večinski državni lasti.

Med razlogi za znižanje ocene Sloveniji so bonitetne hiše med drugim navedle naraščajočo politično polarizacijo in pomanjkanje konsenza med koalicijskimi političnimi strankami, kar predstavlja tveganje za načrtovane strukturne reforme v državi. "V tem trenutku še vedno lahko govorimo o tem, da tuji finančni trgi Slovenijo štejejo za politično stabilno, koalicija še vedno deluje, vlada je sprejela ključen zakon za konsolidacijo javnih financ," pravi Lahovnik, a morebitno nesprejetje zlatega fiskalnega pravila v ustavo bi bilo po njegovem jasen signal, da v Sloveniji ni politične enotnosti glede konsolidacije javnih financ. "Če jeseni zlatega fiskalnega pravila ne bomo zapisali v ustavo ali primerljiv drug dokument, lahko pričakujemo reakcije bonitetnih hiš in finančnih trgov ter nadaljnje padanje bonitetne ocene. Če bo v zvezi s tem prišlo še do politične krize oziroma do razpada koalicije in celo predčasnih volitev, potem se bo Slovenija znašla v črnem scenariju in bo slej ko prej morala zaprositi za finančno pomoč." Zato je po Lahovnikovem mnenju zelo pomembno, da bi bila koalicija čim bolj trdna in bi se poenotila glede nujnih ukrepov, predvsem kar se tiče konsolidacije javnih financ in sanacije bančnega sektorja.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...