Žerjav v Mariboru o težavah gospodarstva
Slovenija | 08.08.2012, 17:51
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav je v Mariboru sodeloval pri pogovoru o položaju gospodarstva ter skupnem iskanju ukrepov za izboljšanje kakovosti dela in življenja ljudi v regiji. Dogodek je pripravil podravski sindikat kovinske in elektro industrije. Konkretnih rešitev udeleženci, med njimi tudi nekateri delodajalci ter predstavniki Štajerske gospodarske zbornice in Mariborske razvojne agencije, niso našli. Je pa Žerjav znova opozoril na nujnost sprejetja dodatnih ukrepov.
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo je prepričan, da razmere v Podravju na področju gospodarstva niso bistveno drugačne od razmer v ostalih delih države. "Stanje v gospodarstvu je slabo, projekcije pa kažejo še na slabše, zato je nujno, da politika doseže konsenz pri ključnih projektih. Najprej je nujno zajeziti nadaljnje padanje bonitetnih ocen," je bil jasen. Katera so ključna vprašanja, o katerih bi se morala politika dogovoriti? Žerjav kot najpomembnejše omenja reševanje bank. "Brez rešitve bank ne vidim prav nobene možnosti za resen zagon slovenskega gospodarstva," meni. Pri tem poudarja veliko odgovornost koalicije, a pričakuje jo tudi od opozicije, predvsem glede vprašanj fiskalnega pravila in sprememb referendumske zakonodaje, kjer je potrebna dvotretjinska večina. Ustanavljanje holdinga za upravljanje državnega premoženja se mu trenutno ne zdi glavna prednostna naloga.
Kot je še povedal Žerjav, na njegovem ministrstvu snujejo tretji paket ukrepov, ki bo šel znova v smeri ustvarjanja konkurenčnejšega poslovnega okolja, predvsem kar se tiče urejanja trga delovne sile, dela na črno in pokojninske reforme. Prepričan je, da gre za odločilen paket, zato bodo zanj potrebovali več časa in pogajanj s socialnimi partnerji. A poudarja, da je nujno, da ga politika sprejme vsaj do konca letošnjega ali začetka prihodnjega leta.
V Podravju Žerjav ta trenutek največji potencial vidi v razvoju mariborskega letališča in s tem povezanega logističnega centra. Zdi se mu tudi najbolj realen. "Do zdaj ni bilo veliko narejenega," je opozoril in pojasnil, da bo vlada pomagala, kolikor bo lahko, pri iskanju strateškega partnerja, ki bi bil pripravljen vstopiti v projekt. Minister tudi sam išče potencialne vlagatelje predvsem v kovinski industriji in opozarja, da brez tujcev zagotovo ne bo šlo, saj domačega potenciala v regiji ni.