Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Pomnožitev v brezizhodni situaciji

| 29.07.2012, 16:35 Blaž Lesnik

Vsi štirje evangeliji poročajo o gibanju, ki se je začelo oblikovati okoli Jezusa v Galileji. Sledile so mu velike množice in Jezus jih je učil in ozdravljal. Judovskega bralca tistih dni in tudi ljudi, ki so jim poznane knjige Mojzesove postave, v vsem tem lahko prepoznajo dogodke iz davne Izraelove zgodovine.

Takrat je Mojzes začel okoli sebe zbirati množice Izraelcev, da bi jih izpeljal iz egiptovske sužnosti. Za množice dvanajstih Izraelovih plemen je bilo treba poskrbeti - predvsem je bilo za vse potrebno preskrbeti hrano in vodo. Knjige postave govorijo o kruhu iz nebes, o mani, sladkem kruhu, ki je štirideset let prehranjeval Izraelce v puščavi. Na podoben način, kot je za Izrael skrbel Mojzes, sedaj za množice skrbi Jezus.

Jezusa zanima, kje bi lahko kupili kruh za velikansko množico ljudi, ki mu je sledila. Filip mu zagotovi, da nimajo sredstev za tako velik podvig, kot je nasičenje velike množice. Filipova skrb Jezusa ne zaustavi in se ne vda v to, da ne bi bilo mogoče ničesar storiti. Filipu naroči, naj pogleda, kaj vendarle imajo na razpolago za oskrbo množice. Na voljo je pet ječmenovih hlebov in dve ribi; vse skupaj nič, bi lahko rekli. A Jezus v situaciji, ki ni prav nič obetavna, ne obupa, marveč zaupa, da bo Bog poskrbel za ljudstvo pa čeprav s čudežem. Kakor je Bog delal čudeže na priprošnjo Mojzesa, tako jih sedaj dela po posredovanju Jezusa. Kaj to pomeni? To pomeni, da je božje delovanje po Jezusu podobno delovanju Boga po Mojzesu. Kakor je Mojzes izpeljal Izraelce iz sužnjosti Izraela, tako sedaj Jezus pelje svoje ljudstvo iz suženjstva teme in greha v svobodo luči božje besede. Kakor je Bog prej poskrbel za Izraela, tako bo sedaj poskrbel novo prerojeno ljudstvo duha, ki bo izšlo iz Jezusa.

Simbolika dvanajstih košar kruha, spominja na število dvanajstih rodov Izraela, ki so Izšli iz Egipta. Polne košare kruha pa simbolizirajo rodove Jezusovega ljudstva, ki zaradi solidarnosti, ki jo uči Jezus ne bo lačna niti kruha niti smisla.

RAZMISLI

Kako gledaš na Jezusovo optimizem v neizhodni situaciji? Kako se ti odzivaš v situacijah, kjer v katerih ne najdeš rešitve?

Kako si se počutil, ko je bilo zate poskrbljeno, kljub temu, da mi bilo upanja? Kako ti skrbiš za tiste, ki nimajo upanja? Ali lahko razumeš, da te odlomek uči solidarnosti s tistimi, nimajo upanja in sredstev? Morda tudi sam nimaš sredstev, a pri vsem je ravno upanje in zaupanje v Boga temelj za rešitev prav vsakega problema.

Kako te zgodba o pomnožitvi kruha rešuje iz suženjstva obupa?

MOLITEV

Jezus, tvoj pogled na stvarnost je poln zaupanja v Očeta, ki neprestano vzdržuje vsa ustvarjena bitja. Tvoje življenje je pokazalo na to, da je tudi človek poklican skrbeti za človeka, pa čeprav z zelo skromnimi sredstvi. Prav vsako sredstvo je dovolj za začetek in vsak še tako skromen korak v zaupanju Bogu, korak k svobodi.

 

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...