V Manili molitveni shod v podporo kulturi življenja
Svet | 04.08.2012, 14:58
Filipinski kongres bo prihodnji teden odločal o zakonu o reproduktivnem zdravju, katerega sporni del ostaja nadzorovanje rojstev. Osnutek med drugim predvideva razdeljevanje kontracepcijskih sredstev revnim in mladini. Tamkajšnja krajevna Cerkev ga ne podpira. V zadnjih dneh so se zato vrstili številni molitveni shodi po župnijah, osrednjega je filipinska škofovska konferenca pripravila danes v Manili.
Shoda v svetišču Edsa v filipinski prestolnici, ki so ga poimenovali Moč molitve, se je udeležilo tisoče vernikov. Nanj je povabil škofijski svet za družino in življenje pri filipinski škofovski konferenci. Koordinator dogodka, msgr. Gabriel Reyes, je prepričan, da gre za moralno dolžnost. Po njegovih besedah je namen shoda, da bi kongres zavrnil predlog zakona o reproduktivnem zdravju, ki ni usklajen z moralnimi stališči in dostojanstvom naroda. Msgr. Reyes se je v preteklih dneh srečal s predstavniki medijev, ki so ga seznanili z rezultati raziskave v kongresu o tem zakonu. Od 215 članov naj bilo 140 takšnih, ki se s predlogom ne strinjajo.
Da so rezultati te raziskave posledica intenzivne kampanje filipinske Cerkve, je prepričan predsednik tamkajšnje škofovske konference, nadškof José Palma. Kot je dodal, ta podpira kulturo življenja. Cerkev po njegovih besedah zavrača predlog zakona, ki ne poudarja odgovornega starševstva kot edinega možnega načina za nadzorovanje rojstev in ne pomaga k razvoju filipinske družine, da bi ta lahko živela po krščanskih moralnih načelih.
Filipinski predsednik je potrebo po zakonu o reproduktivnem zdravju med drugim utemeljeval z besedami, da bodo zaradi naraščanja prebivalcev problemi, kot so premalo vrtcev in šol ter pomanjkanje učiteljev in knjig, ostali ter da se bo revščina še poglobila. Filipinski škofje so prepričani, da vzrok za te težave ni v prevelikem številu ljudi, zato jih oblast z nadzorovanjem rojstev ne bo rešila. Filipinski škofje so prepričani, da obstajajo druge poti. Obenem opozarjajo na nekatere zgrešene odločitve politikov v preteklosti, ki so privedle do zdajšnjega položaja, neupoštevanje programa gospodarskega razvoja in splošno korupcijo v državi.
Vir: Radio Vatikan