Sirska zastava
Sirskemu režimu se je uprl najvišji diplomat doslej
Svet | 12.07.2012, 13:44 Petra Stopar
Proti predsedniku vladajočega sirskega režima Bašarju al Asadu se je uprl najvišji diplomat doslej, in sicer veleposlanik Sirije v Iraku Navaf Fares. Medtem ko zahodne države vlagajo nove sankcije proti Siriji, pa si Rusija ločeno od njih prizadeva za politični dialog brez sankcij, v katerem še naprej vidi al Asada.
Sirski veleposlanik v Iraku se je odločil prestopiti na stran opozicije, k temu pa je pozval tudi sirsko vojsko. V odzivu na to dejanje je sirsko zunanje ministrstvo Faresa razrešilo s položaja, češ da so njegove izjave v nasprotju z dolžnosti veleposlanika, da zagovarja stališča države, zaradi česar je moralo ministrstvo ukrepati.
Faresov prestop so že pozdravile ZDA. Številni odstopi v sirskem vojaškem vodstvu in vladi po mnenju Bele hiše nakazujejo na to, da se podpora al Asadu manjša tako v svetu kot znotraj države, kar je dober znak.
Rešitve za končanje konflikta sicer poleg politikov iščeta tudi Cerkvi v Siriji in Rusiji
Za hitro reševanje konflikta se je medtem zavzela tudi Ruska pravoslavna cerkev, saj se je moskovski patriarhat že srečal s predstavniki sirske Cerkve. Žarek upanja, da se bo – vsaj na cerkveni ravni kaj premaknilo – je za nemško oddajo Radio Vatikan povedal izvedenec za človekove pravice Othmar Oehring: „Nemara bodo cerkveni predstavniki še enkrat premislili, kako ravnajo in kaj je treba storiti, da se bo vse skupaj bolj ali manj znosno končalo za Sirijo, za ljudi v Siriji, seveda pa tudi za kristjane v Siriji. Vse skupaj se tako in tako ne more dobro končati, to je povsem jasno.“
Annan: Mirovni načrt v šestih točkah je še vedno glavna oporna točka
Kot je znano, sta ključni zaveznici režima sirskega predsednika al Asada in članici Varnostnega sveta s pravico do veta, Rusija in Kitajska, doslej blokirali vse poskuse ZDA in evropskih zaveznic, da bi zgolj zagrozili s posledicami oziroma s sankcijami.
Mednarodni odposlanec za Sirijo Kofi Annan je včeraj VS za zaprtimi vrati pozval, da bi moral vztrajati pri uresničevanju njegovih resolucij, ki se nanašajo tudi na njegov mirovni načrt v šestih točkah. „Za zdaj nam ni uspelo končati nasilja in iti naprej. Kljub temu vse vlade pozivam, da nadaljujemo skupno delo, da pritiskamo na obe strani in podpiramo prizadevanja za uresničitev mirovnega načrta,“ je dejal.
V Varnostnem svetu so tako Velika Britanija, Francija, Portugalska, Nemčija in ZDA včeraj vložile osnutek resolucije, ki daje al Asadovemu režimu desetdnevni rok, v katerem mora prenehati z uporabo težkega orožja, sicer ga bodo doletele diplomatske in gospodarske sankcije. Niso pa predvideni vojaški ukrepi.