Na sprejemu v NUK-u
Dobrodošli doma se je sklenilo v NUK-u
| 05.07.2012, 08:15 Matjaž Merljak
V Ljubljani je v sredo, 4. julija 2012, potekalo srečanje Dobrodošli doma 2012. Pripravil ga je Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu z drugimi organizacijami civilne družbe. Po popoldanskem dogajanju na odru ob Ljubljanici, kjer so se predstavili slovenski glasbeniki iz domovine, zamejstva in sveta, je bil sklep prireditve v Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani.
Ministrica Ljudmila Novak, ki je pripravila sprejem, je v pozdravnem govoru izpostavila to, da so na tem srečanju uspeli povezati Slovence od blizu in daleč: „Za ta dogodek smo združili moči, povezali vsa štiri izseljenska društva (SVS, SSK, SIM in RD), pridružila sta se je ZRC SAZU in NUK“.
Dejala je še, da smo Slovenci eno ne glede na to, kje živimo. Vidi, da zanimanje za slovenščino ostaja in se povečuje, v zamejstvu in po svetu je veliko Slovencev, ki so vedno bolj ponosni na korenine in mladi jih želijo odkriti.
Ugotavlja, da so morali rojaki trdo delati in da je uspeh prišel iz lastnih moči ter lastnega dela. Zato so v svetu cenjeni. Tudi Slovenija jih ceni in spoštuje, tudi za vse kar so naredili za Slovenijo v času osamosvajanja ter mednarodnega priznanja.
Ministrica Ljudmila Novak kanadskemu Slovencu Tedu Kramolcu, ki letos praznuje 90 let, podelila priznanje in zahvalo za življenjsko delo na področju likovne in literarne ustvarjalnosti in neprecenljiv prispevek k bogatenju slovenske kulture v Kanadi in Sloveniji.
Priznanje v slavljenčevem imenu prejel Simon Pribac. Hkrati je ministrica odprla njegovo razstavo »S peresom in čopičem: Ted Kramolc, 90 let«. Več o njem je povedala ravnateljica NUK-a, Mateja Komel Snoj.
Na slavnostnem sprejemu je še dejala, da želijo pokazati, da je nacionalna knjižnica odprta za vse, njena dejavnost pa namenjena vsem Slovencem. Osrednje poslanstvo je bilo in bo zbiranje in ohranjanje pisne in znanstvene dediščine slovenskega naroda, ne glede na to, kje je nastalo. Poseben oddelek ima za emigrantski tisk. Zbirko sistematično dopolnjujejo z gradivom.
Zahvalila se vsem, ki jih obveščajo o novih publikacijah ter jim jih posredujejo. Povabila je, da jim pomagajo rojaki izpopolniti zbirko. Gradivo pa mora priti med ljudi. Vsako leto pripravijo več razstav. V poletnih mesecih, ko knjižnico obišče več Slovencev in tujine in tujcev, predstavijo vidnejše predstavnike in skupine iz sveta. V zadnjem letu gradivo predstavljajo tudi v digitalni knjižnici Slovenije. V tej lahko pregledujemo tudi številne izseljenske časopise.
Razstavo Med Slovenci v Kanadi, zgodbe iz gradiva, ki ga hrani NUK, sta pripravili Helena Janežič in Veronika Potočnik. Nastala je v sodelovanju z Inštitutom za slovensko izseljenstvo in migracije ZRC SAZU. Prikazuje življenje in delovanje kanadskih Slovencev. V avli pred Veliko čitalnico NUK predstavljajo tradicionalne oblike druženja Slovencev skozi organizirano društveno dejavnost, v razstavnem prostoru SAZU pa bo hkrati na ogled razstava o tem, kako vidi svojo izseljensko zgodbo mlajša generacija potomcev izseljencev.
Ljudmila Novak je odprla še razstavo »Med Slovenci v Kanadi« in fotografsko razstavo »Realnost naših objektivov« Slovenskega društva Bazovica iz Reke (Hrvaška), ki je postavljena v kavarni NUK-a.
Že nekaj časa je v NUK-u predstavitev digitaliziranega gradiva slovenskih izseljencev »Slovenska država, Edinost iz Toronta, Glasilo kanadskih Slovencev«. V Atriju ZRC pa je na ogled razstava Podobe kanadskih Slovencev.