Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Helena KrižnikHelena Križnik
Reka Rižana (foto: Wikipedia)
Reka Rižana

V Slovenski Istri zaradi suše delna prepoved uporabe vode

Slovenija | 31.07.2012, 18:55

V Slovenski Istri je do preklica prepovedana uporaba vode za zalivanje vrtov, zelenih površin in športnih igrišč. Vodni viri Rižanskega vodovoda namreč hitro upadajo in dežja še ni pričakovati. Po besedah direktorja vodovoda Zdravka Hočevarja so vse bližje črnim scenarijem prekinitev zagotavljanja pitne vode.

"Upamo, da bomo z varčevalnimi ukrepi uspeli privarčevati vsaj toliko, da bi čim bolj podaljšali čas, ko bomo začeli z odklopi. Samo vprašanje časa je, kdaj se bo ravnotežje v vodovodu porušilo," pa je dejala predstavnica odnosov z javnostmi Sara Milenkovski. Ob nadaljevanju sušnega vremena bi se to po njenem lahko zgodilo že konec tega ali v začetku prihodnjega tedna.

Če bo do redukcij, ki so jih v Slovenski Istri zadnjič izvajali pred 25 leti, dejansko prišlo, bodo določena področja za nekaj ur dnevno izklopljena iz vodooskrbe. Breme redukcij bodo enakomerno porazdelili med vse tri občine, tako v zaledju kot v obmorskih turističnih centrih. Občane bodo o morebitnih odklopih pravočasno obveščali prek spletnega portala, na voljo bo tudi krizni telefon. "Pričakujemo, da večjih problemov naši občani ne bi smeli imeti," je dejal Hočevar.

Poraba vode se predvsem na račun turizma na Obali v poletnih mesecih poveča tudi do 60 odstotkov in znaša trenutno 34.000 kubičnih metrov vode dnevno, od katerih vodni vir Rižane trenutno ne zagotavlja niti 45 odstotkov. Dodatne težave predstavljajo povečane potrebe po vodi v konicah med 10. in 14. uro ter med 20. in 23. uro zvečer, ko je že primanjkuje.

Rižanski vodovod je odvisen od štirih vodnih virov: poleg reke Rižane še od Kraškega vodovoda, zajetja Gradole v hrvaški Istri in obmejnih vodnih virov Bužini in Gabrijeli. Vsi štirje vodni viri trenutno zagotavljajo 380 litrov vode na sekundo, a ob nadaljevanju sušnega vremena bi se njihova razpoložljivost utegnila zmanjšati na 230 litrov na sekundo. Če se bo to zgodilo, bo v času povečane porabe vode v konicah čedalje težje zagotavljati preskrbo z vodo.

Zaradi izjemne suše, ki traja vse od zime, so tako zajetje Rižane kot zajetja v hrvaški Istri v poletje vstopila z nizkimi vodostaji. Rižansko zajetje je že praktično suho. Vso vodo, ki jo Rižanski vodovod dobi iz vodnega vira Rižane, tako načrpajo iz bazena podtalnice. Minuli petek so začeli del načrpane vode vračati v strugo Rižane za ohranjanje biološkega minimuma, potrebnega za preživetje rastlin in živali v reki. Če se bo suša nadaljevala, je pričakovati, do bodo čedalje več vode vračali v strugo.

Raba pitne vode je prepovedana za …

Poleg že omenjenega je do nadaljnjega prepovedano tudi pranje javnih in zasebnih površin ter vozil, polnjenje bazenov in tuširanje na plažah. Pitne vode ne bodo smeli uporabljati v kmetijstvu, razen za zalivanje v toplih gredah in rastlinjakih. Z izjemo upravičenih prevozov je prepovedana tudi oskrba s prevozi vode z avtomobilsko cisterno in odjem vode iz hidrantov. Na Rižanskem vodovodu ob tem vse porabnike še pozivajo, naj omejijo dnevno porabo vode ter obvestijo upravljavca o morebitnih okvarah in poškodbah na vodovodnem sistemu.

Suša ogroža tudi kmetijske pridelke

V Slovenski Istri so zaradi suše ogroženi tudi kmetijski pridelki. Visoke temperature in pomanjkanje vode so prizadele predvsem plodovke, kot so paradižnik, paprika, kumarice, melone in lubenice. Kot je pojasnila Jana Bolčič iz Kmetijske svetovalne službe v Kopru, visoke temperature otežujejo opraševanje, rastline v takih razmerah tudi težje dostopajo do kalcija, kar povzroča poškodbe plodov. Če se bo suša nadaljevala, bodo po besedah Bolčičeve prizadete tudi zimske kulture, kot so brokoli, cvetača, radič, endivija, ohrovt in zelje. Prav v avgustu je namreč čas presajanja, rastline pa za dobro ukoreninjenje nekaj časa rabijo redno zalivanje.

V namakalnih sistemih na področju Ankarana, Sermina in Hrvatinov vode praktično ni več, struga Dragonje je skoraj suha, kritičen je tudi vodostaj Rižane. Rešitev za oskrbo z vodo v kmetijstvu v Slovenski Istri bi po mnenju Bolčičeve prinesla gradnja vrtin ali zadrževalnikov, ki je predvidena že v nacionalnem programu namakanja.

Slovenija
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.