Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Ruska kapelica pod Vršičem (foto: www.hribi.net)
Ruska kapelica pod Vršičem

Ruska kapelica tudi tokrat povezala Slovenijo in Rusijo

Slovenija | 29.07.2012, 15:39

Ob Ruski kapelici pod Vršičem so se danes s tradicionalno slovesnostjo spomnili ruskih vojnih ujetnikov, ki jih je med prvo svetovno vojno zasul snežni plaz. Premier Janez Janša, častni pokrovitelj slovesnosti, je v nagovoru pred okoli 2000 zbranimi kapelico označil za simbol prijateljstva, ki povezuje slovenski in ruski narod.

Ruska kapelica opominja na krute vojne čase, je dejal premier in dodal, da so vojaki tedanje carske Rusije to pravoslavno kapelico zgradili kot hram upanja in tolažbe v najtežjih življenjskih izkušnjah. “Spominjam se obiska gospodov Saše Slavinca in dr. Ljuba Širca pred 20 leti na ministrstvu za obrambo, ki sem ga takrat vodil, ko sta mi predstavila idejo za obuditev energije, ki počiva na tem simbolnem mestu in njeno uporabo za prijateljsko sodelovanje med slovenskim in ruskim narodom, “ je povedal premier Janša in dodal, da je iz tega nastala prava institucija, ki ustvarja podlago za prijateljstvo in obojestransko korist na številnih področjih.

Janša je izrazil prepričanje, da Ruska kapelica prispeva k prepoznavnosti Slovenije v Rusiji. K medsebojnemu poznavanju in krepitvi stikov pomembno prispeva kulturno sodelovanje. Tudi slovenska vlada po besedah njenega predsednika preučuje možnosti za odprtje znanstveno-kulturnega centra v Moskvi.

Premier je še dejal, da je Rusija za Slovenijo ena najpomembnejših gospodarskih partneric. Glavnino menjave s slovenske strani predstavljajo zdravila, z ruske pa energetski viri. "Gospodarsko sodelovanje je torej v znamenju zdravja in energije, kar je dobra osnova in obet za širitev menjave tudi na druga področja," je poudaril Janša. Ob tem je izrazil zadovoljstvo ob ruskih investicijah v Sloveniji, ki bi si jih po njegovih besedah želeli še več. Premier verjame, da bodo k temu prispevali tudi pravkar sprejeti vladni ukrepi za izboljšanje slovenskega poslovnega okolja.

Odkar je Slovenija tudi članica EU, dobiva Ruska kapelica po premierovih besedah še dodaten simbolni pomen, saj simbolno kliče po strateškem partnerstvu med celotno EU in Rusijo. "Vzpostavljanje in krepitev tega partnerstva je ena najpomembnejših nalog aktualnih upravljavcev v vseh prestolnicah celine. Njegovo dokončno oblikovanje v - upajmo - bližnji prihodnosti pa eno od najpomembnejših zagotovil za mir, stabilnost in blaginjo naših narodov ter hkrati v globalnem svetu garancija za ohranitev naših skupnih civilizacijskih vrednot," je poudaril Janša.

Vodja ruske delegacije, namestnik predsednika zgornjega doma ruskega parlamenta Jurij Vorobjov pa je poudaril, da Ruska kapelica ni le kraj spomina na tragične dogodke prve svetovne vojne, ampak tudi potrditev duhovne sorodnosti in vzajemne naklonjenosti slovenskega in ruskega naroda. Ob tem se je Sloveniji zahvalil za zgledno ohranjanje kapelice.

Saša Geržina, predsednik društva Slovenija-Rusija, ki je tradicionalno prireditev, že 20. po vrsti, organiziralo skupaj z občino Kranjska Gora in ruskim veleposlaništvom v Sloveniji, je izpostavil pristnost slovesnosti, ki se je ohranila vsa ta leta. "Prava prijateljstva se sklepajo počasi in trajajo dolgo," je poudaril v uvodnem nagovoru pred politiki, poslanci, gospodarstveniki, diplomati in ostalimi, ki so ob tej priložnosti prišli pod Vršič.

Iz Rusije so se današnje slovesnosti ob 96-letnici kapelice pod Vršičem udeležili še delegacija dume na čelu s Sergejem Železnjakom, enota ruskih gardistov in delegacija ruske pravoslavne cerkve, ki jo je vodil voskresenski škof Sava.

Premier Janša se je po slovesnosti v Kranjski Gori sešel na dvostranskih pogovorih s podpredsednikom sveta federacije Vorobjovom. Po slovesnosti ob kapelici se je v Kranjski Gori začelo družabno srečanje, na katerem so zbranim na voljo specialitete ruske in slovenske kuhinje.

Kranjska Gora je rusko delegacijo gostila že včeraj. V tamkajšnji župnijski cerkvi Vnebovzetja Device Marije so najprej nastopili domači pevci in pevci Ruske pravoslavne cerkve, nato pa je sledila sveta maša, ki jo je daroval ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik. Ta je v nagovoru med drugim spregovoril o nujnosti povezovanja sestrskih cerkva, da bo tako Evropa zadihala z obemi krili pljuč, kot je dejal že papež Janez Pavel II. Sicer pa je dejal tudi naslednje: „Upanje človeka ni v tem, da se vse srečno konča, ampak da zares ohranjamo zavest, da ima vsak dogodek nek pomen.“ Tudi ta nesreča pred 96. leti, ko je toliko vojakov po nedolžnem umrlo, je po njegovih besedah rodila sad, „da se lahko danes srečujemo, molimo za spravo, za lepe odnose in gojimo prijateljstvo v vsej pestrosti življenja“. Po maši je sledila tudi molitev vikarja moskovske eparhije Škofa Save Voskresenskega, sodelovali pa so tudi člani ruskega pevskega zbora. V ruskem duhu je minil tudi večerni dogodek v dvorani Vitranc, na katerem je nastopil Komorni zbor katedrale Smolni iz Sankt Peterburga pod dirigentsko palico Vladimirja Begletsova.

Predstavniki Slovenije in Rusije se sicer vsako leto konec julija spomnijo več sto umrlih ruskih vojakov, ujetnikov v prvi svetovni vojni, ki jih je pri gradnji ceste čez prelaz zasul snežni plaz.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...