Premier v parlamentu o izbrisanih
Slovenija | 09.07.2012, 21:55
Premier Janez Janša je v zvezi s sodbo evropskega sodišča o izbrisanih povedal, da bo treba pri odškodninah najprej vzpostaviti sistem, ki bo omogočal ločevanje med upravičenimi in neupravičenimi primeri, nato pa sistem, po katerem bodo odškodnine odmerjene sorazmerno z odškodninami, ki jih je "ta država kadar koli plačevala".
Poslansko vprašanje na temo izbrisanih je premieru zastavila poslanka Pozitivne Slovenije Tamara Vonta, zanimalo jo je, kako bo država uresničila odločbo Evropskega sodišča za človekove pravice. Slednje je šestim ljudem določilo po 20.000 evrov odškodnine zaradi „izbrisa“, hkrati pa je naši državi naložilo, da v roku enega leta vzpostavi sistem, ki bo uredil izplačilo odškodnin vsem tovrstnim primerom.
Janša je dejal, da je sodba glede šestih ljudi dokončna in jo bo Slovenija morala izvršiti, medtem ko bo treba sistemsko ureditev še pripraviti. Omenil je, da bo treba omogočiti ločevanje med upravičenimi in neupravičenimi primeri, nato pa odškodnine odmeriti sorazmerno z odškodninami, ki jih je "ta država kadar koli plačevala". Pri tem bo treba določiti tudi neke časovne roke, pri katerih bodo "prioritete jasno določene", je dejal.
Kot je namreč opozoril premier, številni primeri, ko bi morala država izplačati odškodnine, še vedno niso rešeni, čeprav imajo ljudje sodne odločbe v rokah.
Na vprašanje poslanke PS, kako bo država sankcionirala odgovorne za izbris, je premier odgovoril, da država ni nikogar izbrisala na etnični osnovi, prav tako da je bila edina novonastala država, ki je brez omejitev ponudila državljanstvo vsem tistim, ki so ga želeli in so živeli v Sloveniji. "Zato je postavljanje Slovenije na zatožno klop, in to celo iz poslanskih klopi nacionalnega parlamenta, vendarle nekoliko preveč," je dejal. Kljub temu pa premier dopušča možnost, da se je nekaterim izbrisanim storila krivica, zato se tudi zavzema za posamično presojo vsakega primera.
Notranji minister Vinko Gorenak je na še eno vprašanje glede izbrisanih - vprašanje poslanke SD Majde Potrata - pojasnil, da bo sistem za izplačevanje odškodnin za nematerialno in materialno škodo izbrisanim pripravljen do 26. junija prihodnje leto.
Kdo bo sestavljal skupino, ki bo pripravila sistem, Gorenak še ne ve, sam pa bo vztrajal, da skupino sestavita skupaj z ministrom za pravosodje in javno upravo Senkom Pličaničem. Po njegovih besedah tudi ni nujno, da bo vsak izbrisani za nematerialno škodo avtomatično dobil 20.000 evrov. Ob tem je kot primer navedel podatek, da žrtev vojnega in povojnega nasilja za tri leta, ki jih je preživela v taborišču, dobi okoli 1500 evrov odškodnine. "In zame bo treba model iskati približno v tem kontekstu, odškodnino za materialno škodo pa izključno na podlagi dokazil," je dejal minister Gorenak.