Blaž LesnikBlaž Lesnik
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko
Nadškof Anton Stres (foto: Urška Hrast)
Nadškof Anton Stres

Nadškof Stres o novem netenju sovražnega govora pri nas

Slovenija | 07.07.2012, 14:18

"Tovrstna razprava v Državnem zboru je posledica večmesečne sovražne kampanje, za katero stoji tako imenovana Koalicija za ločitev Cerkve in države, ki pa je v bistvu eno veliko zavajanje," se je na včerajšnjo razpravo na komisiji državnega zbora za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti o peticiji za odpravo državnega financiranja katoliške Cerkve in ostalih verskih skupnosti odzval predsednik Slovenske škofovske konference, ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres. V pogovoru za Radio Ognjišče je spomnil še na nenehno oživljanje zgodovine, ki je za seboj pustila na deset tisoče mrtvih.

Nadškof Stres je poudaril, da gre pri peticiji, s katero želijo udejanjiti 7. člen ustave, ki govori o ločitvi Cerkve in države, s tem pa naj bi prepovedali vsakršno subvencioniranje in financiranje tako katoliške Cerkve kot ostalih verskih skupnosti, za „ čisto navadno laž in zavajanje“. Dodal je, da je njihova razlaga ustave popolnoma napačna. „Znano je, kdo v naši državi razlaga ustavo. Ustave ne razlagajo na verodostojen in dokončen način gospod Vlado Began in podpisniki te peticije. Ustavo v Republiki Sloveniji na verodostojen način razlaga ustavno sodišče, ki je v najmanj treh odločbah, tudi v zadnji, ko je šlo za vprašanje zakona o verski svobodi, jasno odločilo, da financiranje ali pa, na primer, subvencioniranje določenih dejavnostih neke verske skupnosti ni v nasprotju s slovensko ustavo.“ Nadškof Stres je tudi dejal, da je ločitev Cerkve od države načelo, „ki ga spoštujemo in sprejemamo vsi, tudi Sveti sedež. To načelo je povzeto v t. i. vatikanskem sporazumu, kjer je rečeno, da sta obe, Cerkev in država, vsaka v svojem redu avtonomni in med seboj neodvisni, vendar to nikakor ne pomeni, da država ne bi smela finančno pomagati nekaterim dejavnostim Cerkve. Pri tovrstni razlagi gre za čisto banalno in primitivno zavajanje slovenske javnosti.“ Ljubljanski nadškof še ponavlja, da ravnanje države v teh primerih ni protiustavno in da bi lahko tovrstna namigovanja poimenoval kar „sovražni govor“.

Predstavnik Koalicije za ločitev države in Cerkve Vlado Began je na seji komisije na podlagi podatkov v Supervizorju pojasnil, da katoliška Cerkev letno dobi od 20 do 25 milijonov evrov javnih sredstev, na podlagi podatkov geodetske uprave pa ima za približno 800 milijonov evrov nepremičnin. Nadškof Stres je operiranje s takšnimi podatki zavrnil z besedami, da gre tudi pri tem za „čisto navadno zavajanje, kajti v številke so vključene najrazličnejše subvencije, med njimi tudi tista, najpomembnejša, v katero se največkrat zaletavajo, to je finančna pomoč katoliškim šolam. Ta finančna pomoč ni nobeno financiranje Cerkve, s tem država samo subvencionira oziroma plačuje javni program, ki ga izvaja katoliška šola. Isti program oziroma isto vsoto bi država plačala tudi za določeno število učencev, ki bi namesto v katoliško šolo hodili v neko drugo javno šolo.“ Metropolit je tudi poudaril, da je vse tisto, kar je v katoliški šoli specifičnega, plačano iz sredstev, ki jih šola pridobi sama, nikakor pa dodatni progami niso financirani s strani države. „Za to ne gre niti en evro iz javnih sredstev,“ je jasen nadškof Stres. Kot dodaja, gre pri tem „zopet za strahovito in zavestno zavajanje“.

Nadškof Stres je še dejal, da Koalicija za ločitev Cerkve in države ter Društvo za zaščito Cerkve nenehno izvajata sovražno propagando tudi na javnih mestih, kjer delita svoje publikacije. „To je prav gotovo nevzdržno in nedopustno. Glede na stanje v naši državi je verjetno tako, da mi, ki smo žrtve tega sovražnega govora, nimamo nobene možnosti, da bi prišli do prepovedi takšnega sovražnega delovanja. Prva gotovo je to netenje sovraštva do Cerkve. Če je kaj nezakonitega in če je kaj v nasprotju s slovensko ustavo, potem to ni tista finančna pomoč, ki jo daje država katoliški Cerkvi in ostalim verskim skupnostim, čeprav se pri nas govori samo o katoliški Cerkvi, o ostalih se sploh ne govori, je to netenje sovraštva in sovražnega govora, ki ga izvajajo najbolj aktivni dejavniki te koalicije, ki je prišla celo do besede v parlamentu, kar je tudi po svoje čisti anahronizem in je nekaj, kar se ne bi smelo zgoditi.“

Nadškof Stres je komentiral tudi nedavne ideološke razprave. Dejal je, da so to razprave, ki presenečajo vsakega, „ki je majčkeno na evropski ravni“. Dodal je, da mnogi tuji diplomati, s katerimi se je srečal tudi osebno, z žalostjo ugotavljajo in so presenečeni, da v Sloveniji še nismo končali druge svetovne vojne. „Takšne razprave, kot so pri nas, ne srečate v nobeni evropski državi, ki so prav tako imele drugo svetovno vojno.“ Spomnil je, da so se te države soočile s polpreteklo zgodovino in da so svoje mrtve dostojno pokopale tako, da danes gledajo naprej in ne nazaj. „Pri nas gre dejansko za to, da naše leve politične sile nimajo očitno našim sodobnikom povedati nič drugega, razen tega, da še naprej oživljajo travme in razprtije, tudi hude razdore, ki so povzročile na deset tisoče mrtvih v Sloveniji. Danes, po 70. letih od konca druge svetovne vojne, še vedno te stvari ne znamo zaključiti. To je tisto, kar je nesprejemljivo, in vsi tisti, ki obnavljajo in hočejo pri življenju ohraniti staro partizansko ideologijo izpred 70 let, prav gotovo ne delajo za prihodnost Slovenije.“

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...