Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli v nagovoru pred praznikom dneva neodvisnosti v Križankah. (foto: Urška Hrast)
Ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli v nagovoru pred praznikom dneva neodvisnosti v Križankah.

Mussomeli: Slovenci drug drugemu ne priznavate prispevkov k skupni zgodovini

Slovenija | 04.07.2012, 00:18

Ameriško veleposlaništvo je sinoči v ljubljanskih Križankah pripravilo tradicionalni sprejem ob 4. juliju, ameriškem dnevu neodvisnosti. Ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli je ob tej priložnosti nagovoril povabljene in poudaril, da Slovence veliko stvari povezuje v en narod, a se zdi, da je tisto, kar Slovence razdvaja, močnejše.

Po obeh odpetih himnah, najprej slovenski, nato ameriški, je veleposlanik ZDA Joseph Mussomeli govor na predvečer praznika svoje domovine začel z dokaj temačno zgodovino: od pogroma nad Indijanci, do suženjstva in nestrpnosti nad priseljenci. »Medtem ko so razlike v Ameriki pripeljale do večje povezanosti, je ironično, da se ljudje, ki imajo toliko skupnega zdijo tako razdeljeni. Zdi se, da Slovenci drug drugemu ne priznajo prispevkov k skupni zgodovini. Dogodki zadnjih dni so to delitev še zaostrili.« Poudaril je, da se bo morala Slovenija spopasti z zelo težko gospodarsko situacijo, ki pa je ne bomo zmogli, če ne bomo držali skupaj. Brez sreče, blaginje, stabilnosti in enotnosti tudi ne bo varnosti, ki bi narod držala skupaj, je po uradnem nagovoru menil ameriški veleposlanik. Dodal je, da se zaveda, da je v Sloveniji samo gost, a se mu vseeno "včasih zdi, da Slovenci ne spoštujete dovolj drug drugega glede prispevkov k vaši skupni zgodovini - in dogodki zadnjih tednov so to delitev še poglobili - pa vendar se pričenja čutiti nov duh sodelovanja, ko se vedno več Slovencev odreka obema skrajnostnima".

Mussomeli je še dejal, da je vedno bolj prisotno zavedanje, kako pomembno je, da vsi Slovenci delamo skupaj in za skupno dobro. Ameriški veleposlanik je ob koncu nagovora zatrdil, da s spoštovanjem – ker je v vaši deželi samo gost - ugotavlja, da Slovenci ne spoštujemo dovolj drug drugega glede prispevkov k zgodovini. »Za kompromis je potreben pogum; za žrtvovanje je potrebna prava ljubezen do domovine. In potrebna je skoraj božanska modrost, da smo sposobni videti drugo stran zgodovine, drugo plat vsake zgodbe. Razumeti drug drugega. Spoštovati drug drugega, ne pa da prikazujemo preteklost enostavno samo v črni in beli barvi. Ali morda, bolj natančno, da slikamo preteklost v rdeči in beli barvi," je še zatrdil gostitelj.

Na dogodku, ki so ga tradicionalno popestrili ameriški marinci in jazz skupina, je bilo opaziti tako nekatere politike, tuje veleposlanike, kulturnike, predstavnike medijev kot tudi Cerkve.

Po kulturnem delu praznovanja obletnice podpisa Deklaracije o neodvisnosti sledi še kulinarični del.
Po kulturnem dlu praznovanja 236. obletnice podpisa Deklaracije o neodvisnosti je sledil še kulinarični del. © Urška Hrast

 

236. obletnica ameriške neodvisnosti

Američani 4. julija praznujejo svoj dan neodvisnosti. Na ta dan leta 1776 je 56 predstavnikov iz trinajstih takratnih angleških kolonij podpisalo Deklaracijo neodvisnosti, s katero so prekinili dotedanjo politično odvisnost od britanske krone in se razglasili za predstavnike Združenih držav Amerike. Deklaracija neodvisnosti je ne le pomemben dokument v svetovnem merilu, pač pa ima tudi povezavo s slovenskim ustoličenjem karantanskih vojvod. Gre namreč za filozofsko teorijo o suverenu in stališču, kdo je suveren in kako ta prenaša oblast na tiste, ki jo izvršujejo. To je obravnaval v svojem delu, ki je izšlo leta 1576, francoski filozof Jean Bodin, ki je menil – revolucionarno za tiste čase –, da je suvereno ljudstvo, ki ima pravico, da izbere svojega vladarja in nanj prenese izvrševanje svojih suverenih pravic.

Tradicionalno se na ta dan po vsej državi prirejajo parade, ognjemeti, politični govori, koncerti, karnevali, pikniki in podobni množični ali zasebni dogodki, ki so izraz ameriške kulture. Prva organizirana proslava za 4. julij je bila že naslednje leto po razglasitvi neodvisnosti v Filadelfiji (takrat prestolnica ZDA). Od leta 1938 je dan neodvisnosti plačan dela prost dan za vse ameriške delavce.

 

Slovenija, Svet, Politika
Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

dr. Gabriel Kavčič (photo: STA) dr. Gabriel Kavčič (photo: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...