Mesto Morella
5. dan - Počitnikarji so vsak po svoje izkoristili prosti čas
Radijski utrip | 21.06.2012, 02:47
Počitnikarji so peti dan v Španiji preživeli različno. Nekaj jih je obiskalo katalonsko prestolnico Barcelono, nekaj se jih je odločilo za izlet v srednjeveško mestece Morella, ostali so uživali v morju in soncu v Marini d’Or, ki jih gosti do sobote. Zvečer so si ogledali gledališko in pevsko predstavo radijcev Pred nebeškimi vrati.
Nekaj malega o Barceloni …
Barcelona je dobila ime “severnjaško mesto na jugu”. Južni pridih ji dajejo: dolg odmor za kosilo, živahna večerna promenada, vroče, vlažne poletne noči in palme ob obali. Severni pridih evropskega mesta pa ji daje predanost poslu in učinkovitosti. Barcelončani so ob nesorazmernem deležu v španski industriji in trgovini znani po svoji podjetnosti in spretnosti barantanja. Njihov meščanski ponos se izraža v množici novih parkov in trgov ter v zaupanje zbujajočem sistemu javnega prevoza. Iz tradicionalnega katalonskega rokodelstva se je razvilo sodobno oblikovanje in tako je Barcelona postala središče postmodernega sloga.
Mesto je stisnjeno na ozki obalni ravnici med Sredozemljem in odsekanim strmim pobočjem Sierre de Collscrola. Skozi zgodovino se je širilo, zato ga sestavljajo predeli iz različnih obdobij. Barcelona in z njo vred vsa Katalonija sta bili razcepljeni zaradi mednarodnih sporov in podrejeni vladi v Madridu. V državljanski vojni 1936-39 je bila Barcelona glavno mesto nesrečne španske republike, ki so jo porazili Francovi nacionalisti. Svetlejše trenutke na svetovnem odru je doživela s svetovnima razstavama l. 1888 in 1929, ki še vedno zaznamujeta današnji videz mesta. Leta 1992 so bile v Barceloni olimpijske igre, ki so ponesle njeno ime po vsem svetu in prinesle mestu celo vrsto izboljšav.
Kaj povedati o Morelli?
Gre za srednjeveško ohranjeno mestece, ki leži na 948 metrih nadmorske višine v provinci Castellon. Njeno srednjeveško obzidje, dolgo 2,5 kilometra je ohranilo sedem vrat, ki vodijo v pahljačast blodnjak uličic ter zašiljenih stopnišč prežetih s tradicijo. Mesto danes ni le muzej, pač pa v mestu živi 2854 prebivalcev, ki nadaljujejo tradicijo obrti in običajev.
Mesto je znano tudi po Morellinem čudežu, ki naj bi ga v 15. stoletju naredil sveti Vincent. Prav tako v mestu vsakih 6 let praznujejo Sexenni festival (avgust 2012), ko se spomnijo na konec kuge in v procesiji nosijo kip Device Marije.
Ostali foto utrinki petega dne radijskih počitnic