Mestna hiša v Valenciji
4. dan - Izlet počitnikarjev v Valencijo
Radijski utrip | 20.06.2012, 12:00
Udeleženci desetih radijskih počitnic so že spoznali mesto Marine d'Oro, ki jih gosti do sobotnega jutra. Potem ko so se namestili v hotel in se v ponedeljek zvečer pomerili v počitniškem X-traktorju, jih je četrti dan čakal izlet v Valencijo. Tam so si med drugim ogledali katedralo, v njej so imeli tudi sveto mašo.
Skozi vso zgodovina krščanstva imamo veliko lepih primerov odpuščanja in ljubezni sovražnikov, je v nagovoru dejal msgr. Franci Trstenjak. Ob tem je spomnil na številne primere, ko so mnogi, ki so jim zaradi zaslepljene ideologije pobili najdražje, odpustili zločincem. "Zaradi neurejenih razmer v naši državi, ki je v enaindvajsetem letu svoje neodvisnosti, je dobro, koristno in potrebno, da to razmišljanje o ljubezni do nasprotnikov obrnemo tudi na področje družbenega življenja. V vseh letih po osamosvojitvi smo – žal – na politični sceni priče ustvarjanja nenehnih prepirov in dobesednih sovraštev, ker imajo politične stranke druga drugo za sovražnika, ki ga je treba poniževati, in če je mogoče, tudi uničiti, zbrisati z zemlje. Med strankami dobiva vse hujše oblike duh neprijaznosti, nespoštovanja in kljubovalnolnosti. Vendar to bolno ozračje ne slabi in ne uničuje le javnega življenja na narodni ravni, ampak zastruplja odnose tudi med družinskimi člani, pa med sorodniki, sosedi in prijatelji," je povedal. Nagovor je sklenil z besedami: "Imamo možnost, da še dodatno prosimo za Božjo pomoč. Imamo možnost, da se priporočamo tudi svetnikom, še posebej blaženemu Slomšku, blaženemu Grozdetu, blaženim Drinskim mučenkam, kakor tudi vsem našim svetniškim kandidatom: Baragi, Gnidovcu, Vovku in drugim, da bi od Gospoda prejeli potrebno moč in pogum, s katerima bomo najprej zavrgli tako tipično in bolno slovensko nevoščljivost in privoščljivost, zavrgli mržnjo in sovraštvo, potem pa napeli vse sile za široko pot razumevanja in spoštovanja, odpuščanja in sprave. Tudi ta odgovorna skrb za ozdravitev našega naroda na družbenem področju življenja bo razodevala, da smo kristjani in ljudje dobrega srca zelo resno in odgovorno sprejeli Jezusovo zapoved ljubezni do sovražnikov, sprejeli dolžnost molitve za tiste, ki nas preganjajo, kajti s tem in tako bomo resnično postajali otroci Očeta, ki je v nebesih, postajali popolni, kakor je popoln naš nebeški Oče."
Katedrala v Valenciji
Zgradili so jo leta 1262. Ker so jo pozneje dozidavali, so trije vhodi v treh različnih slogih. Najstarejši je romanski Puerti del Palau, glavni vhod pa je baročni portal iz 18. stoletja Puerta de los Hierros. Pred tretjim vhodom, gotsko Puerto de los Apostoles, se ob četrtkih opoldne zbere edinstven zbor. Vodni tribunal že približno 1000 let miri spore med kmeti zaradi nama kanja v huerti. Zvonik katedrale Miguelete, je zaščitni znak Valencije. V katedrali je tudi muzej.
Še nekaj ostalih znamenitosti Valencije ...
Valencija je tretje največje špansko mesto s pomembnim pristaniščem in glavno mesto avtonomne pokrajine Valencija. Stoji sredi huerte, plodne ravnice z gaji oranževcev in zelenjavnimi vrtovi, ki je ena najintenzivneje obdelovanih površin v Evropi. Sodobna Valencija je središče trgovine in obrti, posebno keramike. Gre za enega največjih in najbolj živahnih sredozemskih mest, znan je po številnih vrtovih, s katerimi si je prislužil naslov "mesto rož". Valencija je mesto najbolj znane španske jedi paelle. Marca postane prizorišče enega najbolj osupljivih španskih praznikov, Las Fallas, ko na ulicah zažgejo velikanske kipe iz papirmašeja.