Sirska zastava
Velesile o politični tranziciji v Siriji
Svet | 30.06.2012, 00:05 Petra Stopar
Na sedežu Združenih narodov v Ženevi bo danes pet velesil oz. stalnih članic Varnostnega sveta razpravljalo o načrtu posebnega odposlanca Kofija Annana za politično tranzicijo v Siriji. Kot stalna članica Varnostnega sveta naj bi Annanov predlog podprla tudi Rusija, sicer vztrajna podpornica režima sirskega predsednika Bašarja al Asada.
Na srečanje so poleg stalnih članic Varnostnega sveta povabljene tudi ključne države v okolici Sirije, ne pa tudi Iran. ZDA namreč njegovo udeležbo na vrhu zavračajo, medtem ko se je zanjo zavzemala Rusija. Ta še vedno podpira režim v Damasku in vztraja, da mora sirsko ljudstvo samo odločiti o svoji prihodnosti.
Je pa svojo udeležbo na pogovorih v Ženevi le potrdila tudi ameriška predstavnica, sekretarka Hillary Clinton, ki o Annanovem predlogu, ki predvideva oblikovanje vlade narodne enotnosti, meni: „Po našem mnenju ta predlog vsebuje vsa potrebna načela za kakršnokoli politično tranzicijo v Siriji, ki bi vodila k mirnemu, demokratičnemu in reprezentativnemu izidu, ki si ga želi sirski narod. Če res obstaja soglasje vseh o tem načrtu, potem je jutrišnji sestanek v Ženevi zelo smiseln.“
Posebni odposlanec Združenih narodov in Arabske lige za Sirijo Annan se veseli, kot pravi, „produktivnega srečanja“, na katerem naj bi dorekli konkretne ukrepe za končanje nasilja ter vrnitev miru in stabilnosti v Siriji.
Njegov predlog o oblikovanju vlade narodne enotnosti naj bi vključeval tako člane opozicije kot zdajšnje vlade, a brez kogarkoli, ki bi imel možnost spodkopavati njeno verodostojnost, kar bi veljalo še posebej za Bašarja al Asada. Vprašanje je le, ali bi se Moskva s tem strinjala.
Spomnimo, da je v skladu z Annanovim mirovnim načrtom pred slabimi tremi meseci v Siriji začela veljati prekinitev ognja, ki pa se je že na začetku izkazala za izredno krhko. Poleg tega pa iz države skorajda dnevno poročajo tudi o kršitvah ostali točk premirja.