Aung San Su Či v Evropi prvič po 24 letih
Svet | 14.06.2012, 13:18 Petra Stopar
Ikona boja za demokracijo, vodja burmanske opozicije Aung San Su Či se mudi na prvem obisku v Evropi po letu 1988. Danes se je v Ženevi udeležila letne konference Mednarodne organizacije dela, ki je desetletje opozarjala na suženjsko delo in delo otrok v Burmi.
Spomnimo, da je Nobelova nagrajenka za mir Su Čijeva s svojo stranko Narodna liga za demokracijo na lanskih volitvah prišla v parlament, še pred tem pa je večino časa preživela v hišnem priporu, na katerega jo je obsodila vojaška hunta.
Dan pred obiskom Su Čijeve je Mednarodna organizacija dela Burmi vrnila polnopravno članstvo, ki ji ga je odvzela leta 1999, ker vojaška hunta ni spoštovala konvencij o končanju prisilnega dela in ni dovolila združevanja v sindikate. Vse pravice - tudi do pomoči - ji je vrnila, ko je Burma marca letos podpisala akcijski načrt o odpravi prisilnega dela do leta 2015. V državi so letos ustanovili tudi 40 sindikatov. Organizacija je desetletje obtoževala režim za razširjeno prisilno novačenje otrok v vojsko, medtem ko so civilisti morali nositi vojaško opremo in čistiti minska polja.
Su Čijeva je na današnji konferenci organizacije govorila predvsem o novih priložnostih Burme po padcu vojaške hunte in o demokratizaciji. Sicer pa je nastopila predvsem kot zagovornica pravic burmanskih delavcev. Dejala je, da državo čakajo številne reforme, da lahko spet obudi potencial, ki ga ima njeno gospodarstvo in privabi tuje vlagatelje, saj tuje naložbe lahko ustvarjajo tudi nova delovna mesta: „V naši državi si želim demokraciji prijazno gospodarsko rast in razvoj. Pozivam k spodbudam in investicijam, ki bodo okrepile proces demokratizacije in ki bodo promovirale socialni in gospodarski napredek, ki bo v korist političnim reformam. Moja stranka nenehno poudarja potrebo po pravni državi in končanju etničnega konflikta v naši državi. Dokler tega ne bomo dosegli, tudi ne moremo zgraditi temeljev za zdrav socialni, politični in gospodarski napredek.“
Su Čijeva je v svojem dolgem govoru opozorila tudi na bogastvo mladih. Ti se po njenem žal soočajo z veliko brezposelnostjo, zaradi česar pa izgubijo upanje v prihodnost. Zato je pozvala: „Poklicno usposabljanje v povezavi z ustvarjanjem delovnih mest je nujno, če želimo rešiti prihodnost. Mlade je treba usposobiti za učinkovito obvladovanje odgovornih nalog, ki jih bodo nekega dne morali prevzeti.“
Po Švici bo Aung San Su Či odpotovala na Norveško, kjer bo v soboto po 21 letih tudi uradno prejela Nobelovo nagrado za mir, saj je leta 1991 ni mogla prevzeti, ker je bila v hišnem priporu, potem ko je leto prej svojo stranko popeljala do zmage na volitvah.