Sirija tik pred izbruhom državljanske vojne?
| 05.06.2012, 13:46
Nasilje v Siriji ne pojenja. Mednarodna skupnost obsoja ravnanje režima sirskega predsednika Bašarja al Asada, ki po več kot enem letu po izbruhu protivladnih protestov ni uspel najti mirne rešitve. Potem, ko tamkajšnji režim ne spoštuje mirovnega načrta posebnega odposlanca Združenih narodov in Arabske lige Kofija Annana, se vse bolj utrjuje prepričanje, da država z vsakim dnem bolj drvi proti državljanski vojni.
Da je Sirija vse bolj na poti v državljansko vojno po mnenju mnogih poznavalcev razmer priča tudi nedavni pokol v mestu Houla, kjer je bilo ubitih več kot sto civilistov. Posebni odposlanec Združenih narodov in Arabske lige za Sirijo Kofi Annan je pred časom takole izrazil svojo zaskrbljenost nad dogajanjem v državi: "Ne bom povedal nobene skrivnosti, če rečem, da obstaja močna zaskrbljenost, da bi Sirija lahko končala v državljanski vojni." Sirski predsednik Bašar al Asad pa po več kot letu dni nasilja v državi, v katerem je po poročanju aktivistov življenje izgubilo že več kot 13 tisoč ljudi, ne popušča. V svojem nedavnem nagovoru je sicer ostro obsodil pokol v Houli, hkrati pa vztrajal pri svojem znanem stališču: "Smo tarče zarote, svetovne zarote, ki se je začela z dogajanjem v arabskem svetu." Poudaril je še, da je orodje te zarote terorizem, proti kateremu se bo še naprej odločno upiral. Dialog pa je po njegovem odprt za vse, ki si ne prizadevajo za posredovanje iz tujine.
Annan je v soboto v Dohi izrazil nezadovoljstvo nad al Asadom, ki svojih besed o političnih reformah, ki jih je obljubljal v nekaj redkih javnih nastopih, ne podkrepi z dejanji. Obenem pa je priznal, da njegov mirovni načrt v Siriji ne deluje. Mednarodno posredovanje v Siriji s strani Združenih narodov sta doslej močno ovirali Rusija in Kitajska, ki zagovarjata diplomatsko rešitev. Obe državi sta namreč že dvakrat uporabili veto, s katerim sta preprečili uvedbo ukrepov Združenih narodov zoper režim v Damasku. Situacija v Siriji je bila tudi ena izmed glavnih tem včerajšnjega vrha Evropske unije in Rusije v Sankt Peterburgu. Predsednik Evropskega sveta Herman van Rompuy je po srečanju povedal: "Situacija je zaskrbljujoča. Sirski režim bi moral takoj zaustaviti nasilje in zagotoviti polno opravilnost opazovalne misije Združenih narodov. Rusija in Evropska unija se strinjata, da spoštovanje Annanovega mirovnega načrta lahko vodi k mirnim rešitvam v državi in k izognitvi državljanski vojni."
Če se mednarodna skupnost boji zdrsa Sirije v državljansko vojno, pa nekateri analitiki menijo, da do nje ne bo prišlo. "Mislim, da ne bo prišlo do državljanske vojne, ker menim, da bo prej prišlo do padca vlade. Sirci so preveč sofisticirani, da bi dovolili, da pride do tega. Imajo močno opozicijsko gibanje, ki je sposobna preprečiti, da bi se razvila državljanska vojna," je za ameriško televizijo CNN povedal analitik Rumi Khouri iz Ameriške univerze v Bejrutu.