
Tek učencev za podnebno solidarnost
Bo slika Slovenije na okoljskem področju kmalu boljša?
| 21.06.2012, 03:00
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj, krajše OECD, v svojem poročilu o presoji učinkovitosti okoljske politike Slovenije poudarja, da je naša država v zadnjem desetletju zelo napredovala. A čaka nas še veliko dela. Kritični sta predvsem področji prometa in odpadkov. Pristojno ministrstvo je ob nedavnem svetovnem dnevu varstva okolja zagotovilo, da se bo to potrudilo izboljšati.
Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič meni, da je poročilo dragocena usmeritev za delo vlade. Kot ugotavlja OECD, izpusti toplogrednih plinov iz prometa v Sloveniji še naprej naraščajo. Znižali so se izpusti iz industrije, a ne dovolj, da bi to lahko pozitivno vplivalo tudi na izpuste iz prometa. Pri odpadkih mora naša država po ocenah OECD-ja predvsem zmanjšati njihovo količino. Bogovič pravi, da so na ministrstvu v zadnjem mesecu predvsem na tem področju trudili narediti korak naprej. "Področje komunalnih odpadkov je treba urediti tako, da iz kohezijskih sredstev in sredstev lokalnih skupnosti v Sloveniji zagotovimo dovolj infrastrukture, da lahko odpadke dobro obdelamo, predvsem pa moramo tudi z uredbami in samim načinom gospodarjenja z odpadki stremeti k čim manjšemu ustvarjanju odpadkov, potem pa naprej še k skrbnoločenemu zbiranju in obdelavi odpadkov, na koncu pa tudi k recikliranju," je poudaril. Bogovič je prepričan, da bo do napredka pri zmanjševanju odpadkov prišlo že v nekaj letih. "Sam verjamem, da bomo v obdobju do leta 2015, ko bomo tudi porabili kohezijska sredstva za ta namen, imeli bistveno boljšo sliko na tem področju v Sloveniji," je dodal.
Poročilo OECD-ja je bilo predstavljeno ob svetovnem dnevu varstva okolja, ki smo ga zaznamovali 5. junija. Letos je bil ta dan osredotočen na zeleno gospodarstvo. Bogovič je ob tem v pogovoru za naš radio predstavil bistvo koncepta zelene rasti. "Gre za spoznanje, da se gospodarskega razvoja na takšen način, kot se je odvijal v zadnjih desetletjih ne da nadaljevati in da je potreben bistven zasuk. Ta zasuk je predvsem odgovoren odnos do naravnih virov, s tega področja tudi ovrednotenje teh naravnih virov, in tudi v vseh aktivnostih, v programih skrbeti in iti v smer, da bo čim manj izpustov toplogrednih plinov in da bomo tudi čim bolj varovali naravne vire," je pojasnil. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je že pripravilo vrsto usmeritev. Kot je povedal Bogovič, je na primer na področju obnovljivih virov velika rezerva v lesu, omenil je tudi področje voda in njihovo skrbno upravljanje. Vlada se po njegovih besedah osredotoča tudi na ukrepe za učinkovito rabo energije. "Gre v bistvu za prehod na tako imenovano zeleno trajnostno rast, v kateri je treba imeti v vsakem koraku v uvidu naše vplive na okolje in izrab resursov."
Na različna okoljska vprašanja opozarjajo številne organizacije, med njimi društvo Planet Zemlja in tudi Slovenska Karitas. Z različnimi akkcijami nas spodbujata k odgovornemu ravnanju.