Novela zakona o verski svobodi ni primerna za nadaljnjo obravnavo
Slovenija | 15.06.2012, 08:50
Poslanke in poslanci so na s 40 glasovi za in 47 proti sklenili, da novela zakona o verski svobodi, ki so jo predlagali poslanci SD in PS, ni primerna za nadaljnjo obravnavo. Zato je zakonodajni postopek za omenjeno zakonsko besedilo zaključen.
Novelo zakona o verski svobodi sta v parlamentarno proceduro vložili poslanski skupini SD in PS s prvopodpisano poslanko SD Majdo Potrata. Predlagatelji so kot temeljni argument za prenovitev zakona izpostavljali odpravo ustavnih neskladij, povezanih s s kriteriji za registracijo verskih skupnosti in zaposlovanjem duhovnikov v javnih institucijah.
V sredini razpravi v državnem zboru so podporo noveli v prvem branju napovedali poslanci SD in PS, nasprotovali pa so ji poslanci SDS, SLS in NSi. V DeSUS so se nagibali k podpori, DL pa svoje dokončne odločitve o podpori v sredo še ni sporočila, danes pa so glasovali proti. Zakon pa so podprli poslanci SD, PS in nekaj poslancev DeSUS.
Predlagatelji so v razpravi izpostavljali, da novela odpravlja odpravlja ustavna neskladja, v koalicijskih vrstah pa so opoziciji očitali, da v neprimernem času odpirajo ideološke teme.
Spomnimo, da so bile proti zakonu tudi največje verske skupnosti. Predstavniki Katoliške, Evangeličanske in Srbske pravoslavne cerkve ter Islamske skupnosti so pred razpravo v Državnem zboru izrazili zaskrbljenost zaradi predloga novele zakona o verski svobodi. Po njihovem mnenju predlagatelji niso navedli nobenih ustavnopravnih razlogov za spremembo dosedanje zakonodaje, novela pa znižuje standarde varovanja človekovih pravic.
Predstavniki omenjenih verskih skupnosti so v skupnem sporočilu za javnost omenili, da je ustavno sodišče v oceni aprila 2010 ugotovilo, da je zakon skoraj v celoti skladen z ustavo. Izjema so bile le tri točke, a so te neskladnosti že odpravljene, so dodali.