
p. dr. Robin Schweiger
10 let urada Jezuitskega združenja za begunce Slovenije
| 14.06.2012, 12:54
Urad Jezuitskega združenja za begunce Slovenije praznuje deset let delovanja. Obletnice se bodo spomnili pri zahvalni sveti maši, ki jo bo nocoj v Marijini kapeli pri svetem Jožefu v Ljubljani daroval provincial slovenskih jezuitov pater Milan Bizant. Ob tej priložnosti bo predstavljen tudi zbornik Ljudje na poti, v katerem so opisane različne dejavnosti služenja beguncem, prosilcem za mednarodno zaščito v Azilnem domu v Ljubljani in vsem tistim, ki jih sprejme Center za tujce v Postojni.
Jezuitsko združenje za begunce Slovenije se kot nevladna organizacija navdihuje ob mednarodni katoliški organizaciji Jezuitska služba za begunce. Ustanovljena je bila leta 1980 in deluje v več kot 70-ih državah po sem svetu. Potreba po bolj organizirani pomoči beguncem se je pojavila tudi pri nas, zato je bil leta 2002 odprt urad Jezuitskega združenja za begunce Slovenije. "Velik poudarek dajemo spremljanju in služenju ljudem na poti, zelo pomembna je psiho-socialna pomoč," je povedal direktor združenja pater Robin Schweiger.
Med pomembne dejavnosti urada sodita tudi zaščita človekovih pravic in zagovorništvo. "Zelo pomembna oblika zagovorništva so oddaje na Radiu Ognjišče vsak tretji torek v mesecu ob 18.15, ko spregovorimo o različnih vidikih begunstva, migracij in razvojne pomoči. V zadnjih letih sem dal tudi precej intervjujev in napisal članke za različne medije o tej tematike. Tudi to je način zagovorništva, tudi tako lahko spregovorim o tistih, ki so velikokrat brez glasu, se o njih zelo malo govori in piše oziroma se o njih poroča le ob kakšnih krizah, incidentih in ob svetovnem dnevu beguncev," je pojasnil.
Pater Schweiger je ob tem omenil tudi različne raziskave v desetletnem obdobju, ki jih je izvedlo združenje, "ki so bili osnova za zagovorništvo ter za pisanje ali lobiranje za bolj pravične zakone ter tudi evropske direktive s tega področja".
Brez sodelovanja ne gre. "Sodelujemo z različnimi akterji ministrstvom za notranje zadeve v Azilnem domu, slovensko policijo v Centru za tujce, sodelujemo tudi z različnimi nevladnimi organizacijami, ki pokrivajo to področje, ter prostovoljci," je še povedal pater Schweiger. Predvsem zadnji so po njegovih besedah podaljšana roka Jezuitske službe za begunce, saj pomagajo pri izvajanju številnih programov, med drugim pri miklavževanju, božično-novoletnem koncertu in tudi različnih kulturnih prireditvah.