Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Pogovor o (foto: ARO)
Pogovor o

Horvat, Möderndorfer, Pogačnik in Veber o varčevalnih ukrepih

Slovenija | 07.06.2012, 11:35

V tokratnem Pogovoru o smo s predstavniki koalicije in opozicije govorili o varčevalnih ukrepih vlade, pa tudi o vladnih predlogih za spodbujanje gospodarske rasti. Svoje poglede so predstavili vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer, vodja poslanke skupine SD Janko Veber, poslanec SDS Marko Pogačnik in poslanec NSi Jožef Horvat.

„Vesel sem, da je prišlo do skupnega spoznanja, v kakšnem stanju se je Slovenija znašla,“ je poudaril Pogačnik in spomnil na enega največjih primanjkljajev v zgodovini Slovenije, to je 2,3 milijarde evra. „Potrebno se je zavedati, da je do sedaj breme finančne in gospodarske krize nosil samo en segment, to je gospodarstvo, in tako najprej ne more iti.“ Poslanec Pogačnik je še pojasnil, da so zdaj, ko je bil sprejet zakon za uravnoteženje javnih financ, ustvarjeni tudi pogoji za drugi zakonodajni sveženj za spodbujanje gospodarske rasti. Vlada je zato po njegovih besedah sprejela 16 zakonov, ki zajemajo 75 različnih ukrepov za spodbujanje gospodarske rasti. Z njimi naj bi se vzpostavilo boljše poslovno okolje. Kot je dejal Pogačnik že na novinarski konferenci koalicijskih strank, bodo s predlogi odpravili administrativne ovire, ki so eden ključnih zaviralcev rasti, finančno razbremenili gospodarstvo in mu zagotovili spodbude.

Veber je dejal, da se zavedajo, da je potrebno zmanjšati stroške, če so prihodki v proračun manjši, vendar ga je zmotilo, da se je vlada odločila za tako drastičen poseg že v prvem letu. „Mi smo v svojem alternativnem predlogu zelo jasno povedali, da bi bilo dovolj, če bi v letošnjem letu zmanjšali javno porabo za 300 milijonov evrov, ne pa za 800. S sprejemanjem pokojninske reforme in tudi z zamrznitvijo plač v javnem sektorju in pokojnin pa bi poskušali pokriti razliko, ki je potrebna, da lahko sledimo pričakovanjem Evropske komisije, ki spremlja dogajanje znotraj evroobmočja.“ Veber je izrazil tudi zaskrbljenost, ker da bodo ti ukrepi drastično prizadeli tako „upokojence, študente, vojne veterane, javni sektor, ki je bil še posebej ožigosan kot tisti, ki ga je potrebno zelo zmanjšati, in, kar je najbolj zaskrbljujoče, preveč se je poseglo na področje univerz.“ Prepričan je še, da vladni predlog za spodbujanje gospodarstva v resnici ne vsebuje ukrepov za spodbujanje konkurenčnosti in gospodarske rasti.

„V imenu Nove Slovenije lahko izrazim zadovoljstvo, da je koalicija spoznala, da so bili ti varčevalni ukrepi relativno mili, kar zadeva družinsko politiko. Seveda to ni zasluga samo NSi, to je zasluga celotne koalicije pa tudi opozicije,“ je povedal Horvat, ki je priznanje izrekel tudi obema pogajalskima stranema, torej vladi in sindikatom. „Mislim, da ti ukrepi niso bili tako hudi. Mi bomo kljub vsemu v letošnjem letu še vedno porabili eno milijardo evrov več, kot ustvarimo.“ O vladnih predlogih za spodbujanje gospodarstva pa je Horvat dejal, da si želi, da bi bili čim prej poslani v državni zbor. „Še pred parlamentarnimi počitnicami želimo ta paket šestnajstih zakonov in petinsedemdesetih ukrepov spraviti pod streho.“

„Ti varčevalni ukrepi bodo posledično pokazali, kaj vse je narobe, kako predaleč in nedomišljeno se je šlo v to varčevanje oziroma rezanje na tistih koncih, kjer bo posledično pomenilo, da bomo dolgoročno morali bistveno več denarja nameniti za socialne ukrepe, ker bo seveda prišlo do čisto normalnih človeških stisk,“ pa sprejeti zakon o uravnoteženju javnih financ, ki posega v okoli 40 drugih zakonskih ureditev ocenjuje Möderndorfer. Prepričan je tudi, da vladni predlog zakonodajnega svežnja za spodbujanje gospodarstva v resnici ne vsebuje ukrepov za spodbujanje konkurenčnosti in gospodarske rasti. Po besedah Möderndorferja pogrešajo tudi ukrepe za omilitev trenda propadanja podjetij in ohranjanje delovnih mest.

Prisluhnite pogovoru.

Slovenija, Politika, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...