Minister Vizjak in ombudsmanka o socialnih vprašanjih
Slovenija | 06.06.2012, 09:43
Socialne stiske že vrsto let tarejo ljudi v Pomurju. Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik se je minule dni o problematiki prvič v mandatu te vlade pogovarjala s pristojnim ministrom Andrejem Vizjakom. Na spoznavnem srečanju sta sicer obravnavala širok krog tem; med drugim socialno zakonodajo, dolgotrajnost reševanja pritožb glede socialnih prejemkov, zagovorniku otrokovih pravic ter o kadrovskih okrepitvah v centrih za socialno delo.
Zamude pri prejemanju socialnih prejemkov
"Pri uresničevanju zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev je bilo veliko operativnih težav, večina centrov za socialno delo že tekoče rešuje vloge, medtem ko so ponekod še zaostanki," je v izjavi po srečanju dejal minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak. Kjer so zaostanki večji, bodo po njegovih besedah skušali okrepiti ekipe, ki rešujejo vloge na prvi stopnji, "da pride čim prej do tekočega obravnavanja". Pritožb pa je po njegovih besedah manj, kot so pričakovali. Povedal je, da je bilo med brezposelnimi osebami precej nejevolje, ker se nekateri ukrepi aktivne politike zaposlovanja, kot je na primer samozaposlitev, niso izvajali. Rebalans letošnjega proračuna je bil namreč sprejet sorazmerno pozno, je spomnil. "Vendar je na podlagi rebalansa že prišlo do potrditve velike večine programov. Nekatere programe pa še usklajujemo z ministrstvom za gospodarstvo in naj bi v praksi zaživeli v prihodnjih dneh. Tudi javna dela, ki lahko v teh časih pomenijo olajšanje na trgu dela, so že sproščena," je poudaril. „Ministrstvo nas bo obveščalo o predvidenem času za reševanje pritožb, da ne bomo mi z urgencami še podaljševali njihovega dela,“ pa je povedala varuhinja.
Pokojninske in delovnopravne spremembe
Minister za delo je leto dni od supererefredumske nedelje, ko smo volivci zavrnili pokojninsko reformo, zakon o delu na črno in o arhivih, odločen speljati nujne reforme, tako pokojninskega sistema kot delovnopravne zakonodaje. Predlog za delo na črno je že pripravljen in o njem utegnejo poslanci odločati že prihodnji mesec. O pokojninski reformi pa je Vizjak že marca dejal: „Tu bomo izhajali iz tistih rešitev, ki so bile že osmišljene in so dobre v obstoječem oziroma predlaganem pokojninskem zakonu, ki je padel. Seveda pa bomo za tiste stvari, ki niso bile usklajene, iskali dodatne kompromisne rešitve in možnosti, da pridemo tudi s socialnimi partnerji naprej.“
Nekatere splošne opredelitve so že zapisane v vladnem predlogu socialnega sporazuma. Med njimi so podaljšanje obračunskega obdobja za izračun pokojninske osnove, večja povezanost med vplačanimi prispevki in višino pokojnine, pa tudi spodbude pri vključevanju zaposlenih v prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje.
Zakonski zagovornik otrokovih pravic
Z varuhinjo sta se dogovorila, da bi bilo področje zagovornika otrokovih pravic opredeljeno v zakonu, vendar pa bi zakon zajemal širšo skupino upravičencev, na primer tudi tiste z motnjo v duševnem razvoju, je dejal minister. Glede na dogovor bi bil "zakon lahko širše zastavljen, vendar z različno dinamiko uveljavljanja in bi šel lahko tak hitreje skozi parlamentarni postopek", je dejal minister Vizjak, varuhinja pa je k temu dodala: „Dogovorili smo se, da se bo na to temo sestala posebna ekipa, kajti varuh pripravlja posebno poročilo za parlament o zagovorniku človekovih pravic, ki bo verjetno pripravljen v začetku julija. Na podlagi poročila bi ekipa pripravila čim bolj uresničljiva priporočila," je povedala varuhinja.
Varuhinja o socialni stiski v Pomurju
Varuhinja človekovih pavic Zdenka Čebašek Travnik opominja na socialne tegobe v Pomurju, kjer se je mudila dvakrat v zadnjih dveh tednih. „Prvi skupni imenovalec je revščina in z njo povezana socialna problematika, druga skupna tema je okoljska problematika.“ Tretja problematika je povezana z zdravstvom. V Pomurju je največ prejemnikov socialne pomoči, ki pa so - kot ugotavlja namestnik varuhinje Tone Dolčič - premalo obveščeni zlasti o spremembah, ki jih prinaša zakonodaja. „Ljudje so sicer v velikih socialnih stiskah, obenem pa so tudi prestrašeni, obenem pa so tudi prestrašeni, da bodo to socialno stisko, če bodo želeli razrešiti svojo, prevalili na svoje potomce.“ Da bi pomagali urediti razmere in odnose med prejemniki in pomoči in socialnimi delavci, je Čebašek Travnikova ministra Vizjaka povabila, da skupaj obiščeta center za socialno delo v Murski Soboti, s čimer se je strinjal tudi minister. „V murskosoboškem centru si želijo novih oblik pomoči za te ljudi. Nekateri so popolnoma izključeni, saj nimajo niti sredstev za javni prevoz, da bi lahko prišli do centra za socialno delo,“ je dejala varuhinja.