Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan

Binkoštna osvoboditev izpod strahu pred smrtjo

| 27.05.2012, 00:04 Blaž Lesnik

Prvi dan v tednu je dan po soboti, torej dan, ki ga kristjani imenujemo Gospodov dan, po domače, nedelja. To je dan Jezusovega vstajenja in ga zaradi tega kristjani praznujemo kot dan novega stvarjenja. To ni zanemarljivo dejstvo, za tiste, ki se tega zavedajo, saj je to dan, ki zaznamuje konec strahu - strahu pred smrtjo.

Prva vrstica današnjega evangelija nam namreč pravi, da so se učenci iz strahu pred Judi skrili in se zaklenili. Očitno in morda upravičeno so se bali za svoje življenje. Kakor je zaprtost lahko del strategije preživetja, pa je po drugi strani znamenje omejevanja in odnehanja. Zaklenemo se lahko dobesedno v nek prostor, v prispodobi pa pomeni zapreti se, skriti se, postati neviden tudi osebnostno. Lahko postanem zaprt, zavrt človek, lahko tudi zaprta in preplašena skupina ljudi, ki se ni pripravljena soočiti s stvarnostjo tam zunaj in zaradi tega zagotovo tudi ne s stvarnostjo znotraj. Jezus vstopi v skriti in zaprti prostor svojih učencev in jim prinese mir, blagoslov, ter se jim da prepoznati po ranah, ki jih je prejel na križu. Prinese jim mir in ob razkritju svojega vstajenja skuša pregnati njihov strah pred smrtjo. Z drugimi besedami: ni se jim treba skrivati, življenje in smrt nista v rokah ljudi, temveč Boga. In kdo je ta Bog? Ta Bog je sočutni Oče, ki ga je Jezus ves čas oznanjal in v čigar imenu je neprestano deloval.

Jezus spodbudi učence, naj se ne bojijo, naj se ne zapirajo in zaklepajo sami vase. Tako kot je imel Jezus nalogo, da oznanja Boga Očeta, tako imajo sedaj njegovi učenci nalogo, da počnejo isto, v miru. Ko se to zgodi, Jezus dahne v njih Svetega Duha. Spomnimo se, da Bog na podoben način oživi Adama v legendi o stvarjenju človeka. Adam in nato človeštvo diha v moči prvega Božjega diha, Jezusovo vdahnjenje pa je dih vstalega od mrtvih, se pravi dih nesmrtnosti. Duh in dih sta besedi, ki sta si podobni, obe predstavljata navzočnost ne vidnega in za obstoj nujnega principa. Kakor je nevidni zrak nujen za organizem, tako je Božji Duh, nevidni vzdrževalec vsega in je pogoj za svobodo, življenje in poslanstvo.

Razmisli:

Ali se tudi ti kdaj v strahu zaklepaš vase? Kaj je tisto, kar te plaši?

Kaj ti lahko prinese mir in pogum za soočenje z življenjem in smrtjo?

Jezus je premagal ne samo bivanjski strah, temveč tudi smrt samo. Ali želiš prejeti njegovega Duha?

MOLITEV

Jezus, ti si premagal smrt in tvoj dar je osvoboditev izpod strahu pred smrtjo. Smrt nima zadnje besede, saj to, kar je v Bogu, ne umre, se pa preobraža in osvobaja. Bolj močno kot smrt je tudi odpuščanje, ki resnično prinaša svobodo in voljo do življenja. Vdahni tudi vame Duha poguma in zmage nad strahom, ki zna biti tako okrutni ječar, ki me zapira pred življenjem.

 

Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«