Jure SešekJure Sešek
Aleš KarbaAleš Karba
Številka za prijavo pogrešanih otrok. (foto: Zavod 116)
Številka za prijavo pogrešanih otrok.

Mednarodni dan pogrešanih otrok

| 25.05.2012, 12:54

25. maj je mednarodni dan pogrešanih otrok. Tudi v Sloveniji deluje vseevropska brezplačna številka za prijavo pogrešanih - 116 000. Na tej številki Zavod 116 sprejema klice s prijavami pogrešanih otrok in jih posreduje policiji. Osebam, odgovornim za pogrešane otroke, svetuje in jih podpira, ter seveda podpira preiskavo in tudi, kjer lahko, sodeluje v njej.

Po podatkih slovenske policije so v lani prejeli 77 prijav o pogrešanju otrok in mladoletnikov, ki so odšli od doma, in 383 prijav o pobegu mladoletnikov iz vzgojnih zavodov. Iz Zavoda 116 so sporočili, da vsako leto opažajo porast števila otrok, "ki po svoji presoji sprejemajo zanje in za okolje neprijetne odločitve ali pa so v to prisiljeni". Nekateri se izgubijo, drugi pobegnejo od doma, se jim zgodi nesreča ali postanejo žrtve kaznivih dejanj. Hitra prijava in pomoč je v večini primerov ključnega pomena. Prav tako je bilo lani več primerov pobegov otrok od doma. Leta 2010 so jih zabeležili 80, leta 2011 pa 115. Izkušnje iz preteklih let so pokazale, da so, kot je policija že večkrat pojasnila, vzroki za pobeg različni, vendar gre najbolj pogosto za konflikte v domačem okolju, denimo zaradi neuspehov v šoli. Starejši mladoletniki pa pobegnejo od doma, da bi svobodno lahko počeli, kar želijo, denimo odšli na izlet s prijatelji.

V Sloveniji je letos najbolj odmevala akcija iskanja tako imenovane koroške deklice, ki jo je policija po enem letu nazadnje našla pri babici. S problematiko pogrešanih otrok se spopadajo tudi v Evropi. Zavod pa ima na voljo tudi nabor tolmačev, ki se lahko hitro vključijo v konkretno situacijo in tako z odpravo jezikovne prepreke pomagajo k čim hitrejšemu razpletu dogodkov.

Enotna številka 116 000 daje storitvi evropsko identiteto in tako omogoča ozaveščanje in učinkovitost opravljanja storitve na evropski ravni.

Evropska organizacija za pogrešane otroke je današnji dan obeležila s kampanjo za večjo prepoznavnost evropske telefonske številke za pogrešane otroke 116 000, ki pomaga družinam soočiti se z otrokovim izginotjem. Leta 2011 so se ukvarjali z več kot 3000 primeri pogrešanih otrok, število primerov, kjer primeri presegajo zgolj eno državo pa naraščajo.

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...