Turisti
Obhajamo nedeljo turizma
| 13.05.2012, 11:37
Nedelja turizma predstavlja eno od priložnosti, da se kot posamezniki in Cerkev vsaj za trenutek zaustavimo. Človeštvo na poti, Cerkev romarica, stotine milijonov ljudi, ki zapuščajo domove in iščejo delo, študij, novo domovino, nova spoznanja, oddih - vse to s seboj prinaša številne možnosti in izzive ter tudi nevarnosti.
Predsednik papeškega sveta za migrante in potujoče, kardinal Antonio Maria Veglió, meni, da je treba še naprej poglabljati področje turizma kot prostora evangelizacije. Dodal je, da moramo zavreči stare predsodke, po katerih se turizem enači z lahkomiselnostjo ali s počitnicami samo za bogate. "Turizem ima mnogo pozitivnih lastnosti in daje številne priložnosti. Omogoča stik z drugačnimi načini življenja, z drugimi religijami in pogledi na svet in na zgodovino. Cerkev želi podpirati in pospeševati ravno pozitivne vidike turizma, kajti ta lahko prispeva k dialogu ter spodbuja odpiranje za druge kulture in srečevanje z drugačnimi načini mišljenja in življenja," pravi predsednik kardinal Veglió. "Turizem je posebno prednostno področje, kjer se kulture lahko med seboj zbližajo. Prav tako lahko prispeva k osebnemu zorenju, razumevanju in spoštovanju drugih, k ljubezni in bogatejši notranji izgradnji posameznika. Seveda je pri tem treba upoštevati nekatere pogoje, kot so volja po srečanju in obogatitvi z drugo kulturo, preseganje predsodkov in napačnih interpretacij, ki lahko vodijo tudi v diskriminacijo. Turizem torej omogoča pot medsebojnega razumevanja oseb, narodov in kultur. Prav tako lahko pripomore k ekonomskemu razvoju in zmanjšanju revščine; lahko pospešuje mir, strpnost in bratstvo med narodi. Ne pozabimo tudi, da je turizem priložnost za srečanje z naravo ter za fizični in duhovni oddih, je priložnost za kontemplacijo in duhovno rast," še trdi predsednik pristojnega papeškega sveta.
Papež udeležencem kongresa o turizmu
Pred kratkim so v mehiškem Cancunu gostili svetovni kongres o turizmu. Tokrat je potekal pod naslovom "Turizem, ki spreminja". Papež je udeležencem v pisnem sporočilu poudaril, da mora biti tudi turizem razsvetljen in spremenjen z Božjo besedo. Sveti oče je izpostavil, da nova evangelizacija od nas zahteva, da izkoristimo številne priložnosti, ki jih ponuja turizem. Nakazal je tri področja, na katera se mora osredotočiti pastorala turizma. Kot prvo mora ta družbeni pojav razsvetliti z družbenim naukom Cerkve, širiti etično in odgovorno kulturo turizma, da bo ta tako postal spoštljiv do dostojanstva oseb in narodov, sprejemljiv za vse, pravičen in ekološki. Uživanje prostega časa in počitnic je tako priložnost kot pravica, je nadaljeval papež in dodal, da želi Cerkev še naprej sodelovati na tem področju, da bi to postalo pravica za vse ljudi. Kot drugo je papež izpostavil, da pastoralno delovanje ne sme nikoli pozabiti "pot lepote". Mnogi zgodovinsko-kulturni izrazi verske dediščine, so prave poti k Bogu, ki je najvišja lepota, so pomoč pri rasti v odnosu z njim in v molitvi. Benedikt XVI. je dodal, da je zato pomembno skrbeti za sprejemanje obiskovalcev in turistične oglede vedno organizirati s spoštovanjem do svetega kraja in njegovega liturgičnega namena. Na tretjem mestu je po papeževih besedah pomembno, da pastorala turizma spremlja kristjane pri njihovem izkoriščanju počitnic in prostega časa, da bodo tako napredovali v svoji človeški in duhovni rasti. To je po papeževih besedah zagotovo primeren čas za fizično sprostitev in tudi za krepitev duha preko molitve in meditacije, za rast v osebnem odnosu s Kristusom. "Turizem, skupaj s počitnicami in prostim časom, se pokaže kot prednostno področje za fizično in duhovno osvežitev. To, da med potovanjem lahko občudujemo lepoto dežel, kultur in narave, nas lahko vodi k Bogu in prispeva k izkušnji vere," je poudaril Benedikt XVI., opozoril pa je tudi na negativne vidike turizma, ki prizadenejo pravice in dostojanstvo milijonov oseb. Pri tem je papež posebej izpostavil spolni turizem, ki z moralnega, psihološkega in zdravstvenega vidika uničuje življenje oseb, družin in včasih celotnih skupnosti. Kot je poudaril, mora ta problem voditi tiste, ki se iz pastoralnih ali službenih razlogov posvečajo turizmu, ter prav tako vso mednarodno skupnost, da še povečajo nadzor ter preprečijo in se zoperstavijo tej zmoti.