Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

V Vatikanu konferenca o boju proti trgovini z ljudmi

| 10.05.2012, 12:57

Papeški svet za pravičnost in mir je v tem tednu v Vatikanu pripravil mednarodno konferenco o boju proti trgovini z ljudmi. Udeležili so se je predstavniki številnih držav, njen namen je bil opozoriti na trgovino z ljudmi in obenem poudariti pomemben prispevek, ki ga lahko v boju proti njej mednarodni skupnosti ponudi katoliška Cerkev.

Predsednik omenjene ustanove Svetega sedeža, kardinal Peter Turkson, je v svojem govoru povedal, da je trgovina z ljudmi danes druga najbolj dobičkonosna kriminalna dejavnost na svetovni ravni - uvršča se takoj za nezakonito trgovino z orožjem. Kardinal Turkson je pojasnil, da je njenih žrtev približno 2,4 milijona, in to kljub več kot stoletje veljavnemu mednarodnem pravu, s katerim je povezano na desetine sporazumov in deklaracij, ki nasprotujejo vsaki obliki suženjstva.

Kardinal Turkson je v središče pozornosti postavil tiste, ki najbolj trpijo zaradi trgovine z ljudmi. Opozoril je, da ni dovolj le njihova osvoboditev, treba jih je spremljati tudi na poti rehabilitacije in vnovičnega vključevanja v družbo. Predsednik papeškega sveta za pravičnost in mir je omenil tudi družbena okolja, v katerih se ta trgovina razvija. Po njegovem je nujno, da se posamezniki zavzemamo za izgradnjo pravičnejšega mednarodnega družbenega reda, da izkoriščevalci v revščini in nerazvitosti ne bodo več iskali svojih potencialnih žrtev.

V boju proti trgovini z ljudmi lahko po besedah kardinala Turksona veliko naredi katoliška Cerkev. Ob tem je spomnil tudi na njeno dozdajšnjo nezanemarljivo vlogo. Kot je pojasnil, so njena prizadevanja na področju preventive in pastoralne oskrbe žrtev na različnih ravneh po vsem svetu zelo velike. Zatrdil je, da se Cerkev zavzema za dostojanstvo vseh, za to se bo trudila še naprej - dokler ne bomo vsi eno v Jezusu Kristusu.

Kardinal Turkson se je v luči bližnjih olimpijskih iger v Londonu dotaknil tudi problema prisilne prostitucije ob velikih športnih dogodkih. Po njegovem gre za moderno obliko suženjstva, ki polni žepe brezvestnih zločincev. Pozval je k posebni medijski kampanji, prepričan je, da je treba za preprečevanje prisilne prostitucije in za varstvo žrtev storiti več.

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...