Škof Jurij Bizjak
Simboli škofovske službe
Slovenija | 27.05.2012, 04:56
Ob škofovskem posvečenju vsak škof prejme nekatera zunanja znamenja škofovskega dostojanstva, ki predstavljajo trojno naravo njegove službe: posvečevalno, učiteljsko in vodstveno, so ob včerajšnjem imenovanju dr. Jurija Bizjaka za novega koprskega škofa sporočili iz Tiskovnega urada Slovenske škofovske konference. Zunanja znamenja škofovske službe so predvsem: mitra, pastoral, pektoral, prstan, grb in geslo. V nadaljevanju podajamo razlago škofovskih znamenj novega ljubljanskega pomožnega škofa dr. Antona Jamnika.
Mitra
Na mitri (škofovskem pokrivalu) je sedem plamenov, ki predstavljajo sedem darov Svetega Duha. Ena od pomembnih nalog škofa je prav podeljevanje zakramenta sv. birme, kjer birmanci prejmejo darove Svetega Duha.
Pastoral
Pastoral (škofovska palica) škof uporablja pri slovesnih bogoslužjih in predstavlja njegovo vodstveno službo v Cerkvi. Na pastoralu je manjša skulptura Jezusa, Dobrega pastirja, ki na svojih ramenih nosi izgubljeno ovco. Škof je prvi poklican za pastoralno skrb med svojim ljudstvom. Po vzoru Jezusa Dobrega pastirja škof vodi zaupano mu ljudstvo, ga spodbuja in išče poti tudi do obrobnih in oddaljenih.
Pektoral
Na pektoralu (naprsnem križu) je prav tako upodobljen Jezus Dobri pastir. Okrog Jezusa je množica ljudi. Motiv predstavlja podobo Cerkve. V Cerkvi ima vsak svoje poslanstvo – škof pa usmerja in vodi različne službe k istemu cilju, ki je širjenje Božjega kraljestva na zemlji.
Prstan
Prstan krasita motiv ribe in grški črki alfa in omega. Riba je že od prvih stoletij simbol krščanstva. Črke grške besede za ribo (v grščini ihtus) so prvi kristjani uporabljali za začetnice izreka Jezus Kristus Božji Sin Odrešenik (Iesus Hristos Theou Hiou Soter). S simbolom ribe so prvi kristjani izpovedovali vero v Jezusa kot Božjega Sina in Odrešenika.
Alfa in omega pa sta prva in zadnja črka grške abecede. V knjigi Razodetja beremo, da je Jezus Alfa in Omega, začetek in konec oziroma cilj zgodovine. Gre za prepričanje, da začetek in konec človeške zgodovine zaznamuje Bog. To dejstvo nam daje upanje in zaupanje – in v moči te vere škof tudi sprejema odgovorno poslanstvo vodenja Božjega ljudstva.
Grb
Grb škofa Jamnika tvorita grški črki alfa in omega, ki predstavljata Jezusa Kristusa. V knjigi razodetja beremo: Jaz sem Alfa in Omega, govori Gospod Bog, on, ki je, ki je bil in ki pride, vladar vsega. (Raz 1, 8). Grški črki alfa in omega tvorita tudi znak Zavoda sv. Stanislava, kjer je škof Jamnik enajst let deloval naprej kot profesor verouka in filozofije, kasneje pa pet let in pol kot direktor. V spodnjem delu grba je simbol lilije na modri podlagi, ki predstavlja Devico Marijo. V njeno varstvo škof izroča svoje odgovorno poslanstvo.
Geslo
»Vi ste moji prijatelji« (Jn 15, 14). Te besede Jezus izreče svojim apostolom pri zadnji večerji. V njih se razodeva prijateljski odnos, ki ga ima Jezus do svojih učencev. »Ne imenujem vas več služabnike, ker služabnik ne ve, kaj dela njegov gospodar; vas sem imenoval prijatelje, ker sem vam razodel vse, kar sem slišal od svojega Očeta.« (Jn 15, 15). Škof Jamnik s škofovskim geslom želi povabiti vsakega vernika in vsakega človeka, ki je na poti iskanja, da bi se odprl Božjemu vabilu za prijateljski odnos z Njim.
Vir: Katoliška Cerkev