Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Pogovor o (foto: ARO)
Pogovor o

Rakovec: Potrebujemo vitkejši oz. cenejši servis za državljane

Slovenija | 24.05.2012, 08:30

„Denar, ki se je v preteklosti namenil bankam, bi se lahko namenil za druge panoge, ki bi na dolgi rok lahko prinašale ustrezne dobičke,“ je v Pogovoru o za Radio Ognjišče dejal predsednik uprave Zavarovalnice Triglav in tudi finančnik leta Matjaž Rakovec. Zanikal je kartelno dogovarjanje o zavarovalniških premijah in tudi vpliv politike na zavarovalnico.

Na vprašanje, ali je Slovenija prepozno sprejela varčevalne ukrepe, je Rakovec dejal, da zanje ni nikoli prepozno. „Zavedati se moramo, da ne moremo porabiti več, kot lahko ustvarimo. Na dolgi rok takšno početje prav gotovo ni vzdržno in zato so ti ukrepi zelo nujni, ampak varčevanje je le prvi korak. Misliti je treba tudi na prihodkovno stran bilance, na to, da več ustvarimo. Potrebno je imeti strategijo, s pomočjo katere naše razvojne potenciale izkoristimo do maksimuma.“

Rakovec je o varčevanju še dejal, da se mora to odražati na vseh področjih. „Dejstvo je, da potrebujemo vitkejši oz. cenejši servis za državljane. Potrebno je izvesti številne reforme, z mojega vidika sta prav gotovo zdravstvena in pokojninska reforma ključnega pomena. Ne smemo pa pozabiti, da zaradi varčevanja ne bi zamudili priložnosti za gospodarsko krepitev. Mislim, da moramo narediti odlično strategijo, izkoristiti naše konkurenčne prednosti, naše naravne danosti in na osnovi tega ugotoviti, kaj je tisto, kar nas bo potegnilo iz krize.“

„Prebivalstvo Slovenije bo treba navaditi na dolgoročna varčevanja, da ne moremo toliko trošiti, četudi ustvarjamo, da je treba poskrbeti za svojo prihodnost. Če se nam kaj zgodi na zdravstvenem področju, se moramo zavedati, da so te storitve plačljive oz. da jih bomo morali v prihodnje bolj ali manj kriti sami,“ je glede pokojninske in zdravstvene reforme dejal Rakovec.

Kriza, v kateri smo zdaj, je velika priložnost, da se gospodarstvo očisti

Predsednik uprave zavarovalnice Triglav je tudi poudaril, da je kriza, v kateri smo zdaj, velika priložnost, da se gospodarstvo očisti. „Ugotoviti moramo, katero infrastrukturo potrebujemo, katere so strateške panoge – je to finančna industrija, turizem, promet, energetika- skratka, kaj je tisto, kar je konkurenčna prednost Slovenije. Na tem bo treba zgraditi nove priložnosti, ki se bodo izrazile v novi dodani vrednosti.“

Vsi delamo na tem, da znižamo stroške

Zavarovalniški sektor se po besedah Rakovca sooča z veliko gospodarsko negotovostjo in zaostrenimi razmerami na trgu. „Imamo 18 zavarovalnic v Sloveniji in tri podružnice, konkurenca je kar precejšna. Vsi delamo na znižanju stroškov. Tukaj so stečaji, nižja kupna moč, torej precej točk, ki vplivajo na manjše povpraševanje po zavarovanju. Po drugi strani pa se spremenjenemu povpraševanju prilagajamo z novimi produkti in novo ponudbo.“ Rakovec je tudi zanikal, da bi pri določanju zavarovalniških premij šlo za kartelna dogovarjanja. „V Zavarovalnici Triglav nismo seznanjeni s takšnimi praksami. Dejansko sledimo kodeksu branže, imamo podpisan kodeks dobrega poslovnega ravnanja v Zavarovalnici Triglav.“

Dokapitalizacije so za državo preveliko breme

V nadaljevanju oddaje je Matjaž Rakovec komentiral tudi dogajanje v slovenskem bančnem sektorju in spregovoril o vplivu politike na delovanje Zavarovalnice Triglav. Sam vpliva politike ne občuti, glede nenehnih dokapitalizacij NLB-ja pa meni, da je „dokapitalizacija za državo preveliko breme. Denar, ki se je v preteklosti namenil bankam, bi se lahko namenil za druge panoge, ki bi na dolgi rok lahko prinašale ustrezne dobičke.“ Pri tem je Rakovec dejal, da če bi v Zavarovalnici Triglav uspeli z neko dokapitalizacijo, bi ta denar zagotovo namenili za širitev. Znotraj skupine Triglav deluje 32 odvisnih podjetij, vsa delujejo z dobičkom, kar pomeni, da je denar pravilno porabljen, je prepričan Rakovec.

Prisluhnite oddaji.

Slovenija, Politika, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...