V teh dneh mineva 16 let od obiska Janeza Pavla v Sloveniji
Slovenija | 19.05.2012, 06:36
Leta 1996 je sedaj že blaženi papež Janez Pavel II. prvič obiskal Slovenijo. V času svojega bivanja v Sloveniji, ki je trajalo od 17. do 19. maja je obiskal vse tri takratne škofije (Ljubljana, Koper-Postojna, Maribor). Papež je nato našo državo obiskal še tri leta pozneje, ko je za blaženega razglasil škofa Antona Martina Slomška razglasil za blaženega.
"V Sloveniji, kakor tudi drugod po svetu, poteka oster spopad med "kulturo smrti" in "kulturo življenja". Kristjani so poklicani, da na tem izredno občutljivem in nevarnem področju, s pričevanjem žive in dejavne vere, dajo začutiti svojo prodorno in učinkovito prisotnost," je papež na današnji dan pred 16. leti dejal pri sveti maši v Mariboru. Poudaril je še, da mora biti življenje kristjanov verodostojno pričevanje za Kristusa in za njegov evangelij, in to v združenjih in apostolskih gibanjih, v župnijah in sploh v vsakem družbenem kontekstu. "Iščite svetost v vsakdanjem življenju. Tudi za to vam je na voljo kot zgled intuicija častitljivega Antona Martina Slomška: on se je neutrudno zavzemal, da bi verniki, povezani v raznih bratovščinah in združenjih, s svojim delovanjem mogli dejavno služiti evangeliju. Stalen in nepresahljiv studenec svetosti, ki more pomagati, da premagamo versko brezbrižnost, je sodelovanje pri bogoslužju in obhajanje zakramentov, v katerih Bog deluje z močjo svoje milosti."
Papež Janez Pavel II. se je dan pred tem srečal z mladimi v Postojni. Dejal jim je: "Hoditi za Kristusom pomeni, verovati vanj in sprejeti njegov nauk. Verovati, da je on pot, resnica in življenje. Odlomek iz Janezovega evangelija, ki smo ga ravnokar slišali, nas je ponovno spomnil, kako se je vstali Kristus apostolom dvakrat prikazal v dvorani zadnje večerje. Ta pripoved še posebej postavi v ospredje lik apostola Tomaža. Za hip bi se rad ustavil skupaj z vami ob izkustvu tega nevernega apostola, ki potem vendarle dospe do slovesne izpovedi vere. Gre za izkustvo, ki se nadaljuje v zgodovini človeštva: vsakdo je poklican, da se sooči z njim."