
Pazimo na čebele
Nujno je poskrbeti, da čebele ne bodo lačne
| 20.05.2012, 19:49
Kot kaže, bo po vseh napovedih letošnja bera medu zaradi do zdaj hladnega in deževnega vremena slaba. Zato mora čebelar sam poskrbeti, da čebelje družine kljub juniju, mesecu najobilnejše paše, ne bodo lačne. Ob morebitni lakoti namreč čebele tudi umirajo na bradah in pred čebelnjakom.
Letos se je že zgodilo, da je čebelar posumil v zastrupitev čebel, v resnici pa so te umirale zaradi lakote. Držite se pravila, da mora biti v panju najmanj 7 kg kakovostne hrane, predvsem v plodišču! Poskrbeti je treba, da imajo čebele ves čas na voljo svežo neoporečno vodo, ki je največ 10 m oddaljena od čebelnjaka. Meteorna voda, zbrana s strehe čebelnjaka, je zdravstveno oporečna. Spomladi, ko čebele letijo na čistilne izlete, jih veliko poseda tudi po strehah, kjer se iztrebljajo. V teh iztrebkih je vedno veliko število spor povzročitelja nosemavosti, te pa so zelo odporne, saj v naravi preživijo tudi leto dni. Dež te spore spira v zbiralnik vode in tako se čebele nenehno okužujejo. Nič ne pomaga redno čiščenje in razkuževanje napajalnika! Ko so čebelarji, katerih čebele so bile hudo okužene z nosemo, uredili primerne napajalnike in čebelam zagotovili svežo neoporečno vodo, se je zmanjšala tudi okužba.
Zahteve glede prevoza čebel
Za prevoz čebel na pašo mora čebelar obvezno pridobiti potrdilo Promet s čebelami. Letos je v veljavi nov obrazec. Čebelar mora vanj vpisati tudi podatke o tem, kam namerava prepeljati svoje čebele. Pri tem se marsikdaj pojavljajo zapleti, saj bodisi nima na voljo identifikacijske številke stojišča čebelnjaka bodisi so nepravilni podatki o katastrski občini in številki parcele. Za vse te podatke se pozanimajte najmanj dva tedna pred prevozom čebel na pašo. Preverite tudi pašni okoliš, na katerega nameravate peljati čebele, saj se utegne zgoditi, da je za območje razglašena zapora zaradi hude gnilobe čebelje zalege.
Nujno je zatiranjem varoj, pazljivo z roji
Ta mesec je nujno nadaljevati tudi izvajanje apitehničnih ukrepov, s katerimi ohranjamo število varoj pod dopustno mejo napadenosti (naravni odpad varoj – do tri varoje na dan oziroma ena varoja na 25 trotovskih celic). Če je število varoj večje, o tem obvestite pristojnega veterinarja na vašem območju.
Veliko težav povzroča tudi pobiranje rojev neznanega izvora. Ni malo čebelarjev, ki so s takimi roji v svoj čebelnjak zanesli tudi bolezen (hudo gnilobo čebelje zalege). Roj je treba omesti v lesen zabojček z zračno mrežo in ga za 72 ur postaviti v hladno klet. Naselimo ga v dobro očiščen in razkužen panj.
Junija bo Nacionalni veterinarski inštitut Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani čebelarjem izdajal tudi sredstva za sonaravno zatiranje varoj. Ob izdaji teh sredstev morate pristojnemu veterinarju predložiti Dnevnik veterinarskih posegov. Vanj dopišite obvezne podatke:
- število gospodarskih in rezervnih družin,
- število etaž zalege,
- število spomladanskega in poletnega naravnega odpada varoj.
Nacionalni veterinarski inštitut Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani:
- Enota Murska Sobota, tel.: 02/521 19 91
- Enota Maribor - Ptuj, tel.: 02/228 37 38
- Enota Celje, tel.: 03/428 16 35
- Enota Ljubljana, tel.: 01/477 93 71
- Enota Kranj, tel.: 04/277 06 20
- Enota Novo mesto, tel.: 07/332 51 17
- Enota Nova Gorica, tel.: 05/338 37 04
- Enota Nova Gorica - Sežana, tel.: 05/731 02 84