Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Represivne metode totalitarnih režimov

Slovenija | 14.05.2012, 15:24

Študijski center za narodno spravo je v Kadetnici v Mariboru organiziral mednarodni znanstveni posvet z naslovom Represivne metode totalitarnih režimov. Na ta način je obeležil 9. maj kot spomin na dva pomembna dogodka: konec druge svetovne vojne v Evropi in začetek evropskega povezovanja – Dneva Evrope.

Slovenija je edina evropska država, ki je preživela tri totalitarne režime – fašizem, nacizem in komunizem. Osnovna izhodišča za razmislek o represivnih metodah so bile različne oblike nasilja, ki so jih povzročili ti trije totalitarni sistemi na Slovenskem v 20. stoletju ter posledice kršenja temeljnih človekovih pravic in svoboščin, ki jih varuje Splošna deklaracija o človekovih pravicah iz leta 1948, so sporočili iz Študijskega centra za narodno spravo.

Mag. Andreja Valič Zver, direktorica Študijskega centra za narodno spravo je povedala, da je Evropa v prejšnjem stoletju doživela dve hudi kataklizmi, sprožila je prvo in drugo svetovno vojno, in da je zadnje, kar si želimo, ponovitev takšnih dogodkov. Poudarila je, da je ohranjanje in krepitev demokracije in demokratičnih vrednot nekaj, kar moramo početi iz dneva v dan, in izrazila željo, da bi posvet imel odmev med mladimi in da bi njegovi izsledki služili tako slovenskemu kot tudi evropskemu spravnemu procesu.

Dr. Neela Winkelmann, izvršna direktorica Platforme evropskega spomina je med drugim predstavila delovanje Platforme evropskega spomina in vesti, ki na evropski ravni povezuje 21 vladnih in nevladnih organizacij iz 13 držav. Ena od teh je tudi Študijski center za narodno spravo, ki od vsega začetka aktivno sodeluje pri vzpostavitvi platforme. Do vzpostavitve je vodila dolga pot, na nacionalni ravni pa tega zaradi političnih, socialnih in drugih razlogov ni bilo mogoče narediti, je povedala dr. Winkelmannova. Poudarila je tudi pomen poučevanja mladih o zločinih totalitarnih sistemov ter napovedala priročnik za šole in potujočo razstavo Totalitarizmi v Evropi, ki bo prvič predstavila nekatera dejstva in združene številke žrtev totalitarnih režimov po Evropi.

Na temne plati zgodovine je treba ohranjati spomin, kar je poudaril tudi Evropski parlament v Resoluciji o evropski zavesti in totalitarizmu iz leta 2009, saj brez resnice in spomina ne more biti sprave. Vsi totalitarni režimi so zagrešili zločine proti človeštvu ter množične kršitve človekovih pravic in svoboščin, ki jih nihče ne sme več ponoviti, so sporočili iz omenjenega centra.

Vir: Študijski centre za narodno spravo

Slovenija, Politika
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.