Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Dr. Lovro Šturm (foto: ARO)
Dr. Lovro Šturm

Lovro Šturm za Reporter: Varčevalni ukrepi so bili skrbno pripravljeni

Slovenija | 14.05.2012, 15:15

Predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm je v intervjuju za Reporter dejal, da so bili varčevalni ukrepi vlade skrbno pripravljeni in da brez stabilizacije javnih financ ni mogoče zagotoviti vnovične oživitve gospodarstva. Med drugim je naklonjen zapisu zlatega fiskalnega pravila v ustavo in ukinitvi državnega sveta.

Vlada varčevalnih ukrepov po Šturmovih besedah ni predlagala kar tako na pamet in površno, ampak jih je skrbno pripravljala, najmanj leto in pol, v strokovnem svetu SDS in tudi v drugih strankah, ki so zdaj v koaliciji. Zato se je, tako Šturm, lahko z njim hitro uskladila glede gospodarskega programa.

Nekdanji ustavni sodnik meni, da je slovenska vlada varčevalno politiko javno dovolj primerno predstavila, kolikor je mogla. Je pa po njegovem mnenju medijski prostor v Sloveniji izrazito neuravnovešen in zaradi tega pristranski, kar pa je po Šturmovih besedah njegova značilnost že desetletja.

Glede zlatega fiskalnega pravila v ustavi Šturm meni, da ga je nujno treba sprejeti iz dveh razlogov. Prvič zato, ker omejuje tako sedanjo kakor tudi vse bodoče vlade, da bi se brezglavo zadolževale. Drugi razlog je, da s sprejemom take varovalke tujini jasno sporočamo, da smo kot država in kot kreditojemalci soliden in zanesljiv partner. Šturm ocenjuje, da možnosti za sprejem tega pravila so.

Šturm je naklonjen tudi pobudi za ukinitev državnega sveta. Meni sicer, da bi DS lahko imel drugačno vlogo, toda potreben bi bil šele takrat, ko bo Slovenija imela pokrajine in bi zastopal lokalne interese. Ker je očitno, da vsaj v srednjeročnem obdobju pokrajin ne bomo imeli, DS v sedanji obliki ne potrebujemo, meni Šturm.

Glede morebitnih ustavnih sprememb na področju referendumov Šturm pravi, da bi bilo treba razmisliti o večjem številu podpisnikov ali o zahtevanem kvorumu za udeležbo na referendumu.

Glede morebitnih ustavnih sprememb v zvezi s predsednikom republike pa Šturm meni, da bi bile smiselne v smeri, da bi predsednika republike volil - podobno kot v Nemčiji - parlament z dvotretjinsko večino. "V tem primeru bi dobili predsednika, ki ne bi bil pristranski, to pa je očitek, ki si ga težko privošči tako pomembni državni organ," je dejal Šturm.

Šturm je kritičen tudi do sistema izobraževanja v Sloveniji. Med drugim je dejal, da v Sloveniji nimamo večjega števila univerz modernega tipa, ki delajo predvsem za potrebe gospodarstva, zanj izobražujejo strokovnjake in sodelujejo pri razvojnih projektih.

Po njegovem bi bilo najbolj pravično, če bi država uveljavljala družbene potrebe v izobraževanju s štipendijami, ki bi jih dodeljevali študentom na področjih, ki jih Slovenija najbolj potrebuje. Ali pa s sistemom vavčerjev, ki bi ga dobil vsak bodoči študent, nato pa bi se sam odločil, kje ga bo unovčil - na javnih ali zasebnih fakultetah.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...