Slavi KoširSlavi Košir

Vse več koristnikov ljudske kuhinje v Mariboru

Slovenija | 11.05.2012, 18:54

Nadškofijska Karitas Maribor je v preteklih dveh letih, odkar v mestu obstaja njihova ljudska kuhinja Betlehem, pomoči potrebnim razdelila preko 37.000 prehranskih obrokov. Kot je povedal predsednik nadškofijske Karitas Branko Maček, so se potrebe po brezplačnem dnevnem obroku letos povečale za pet odstotkov.

„Druga obletnica Ljudske kuhinje Betlehem Nadškofijske Karitas Maribor je mejnik, ki za njene sodelavce pomeni refleksijo opravljenega dela. To je obenem tudi priložnost za zahvalo vsem, ki so v programu prepoznali resnično pomoč sočloveku v stiski in ga finančno oz. materialno podprli ter prošnji za pomoč v naprej, tudi s pomočjo medijev. Prav tako je to priložnost za ozaveščanje širše skupnosti o situacijah, v katerih danes socialno najbolj ogrožene skupine, največkrat potisnjene na rob družbe (družine, posamezniki, otroci, starejši, bolni in invalidi ter druge marginalne skupine), potrebujejo pomoč in prizadevanja ter solidarnost širše skupnosti.“ je zapisal Maček.

Dodal je, da z veseljem ugotavlja, da so bila prizadevanja Nadškofijske Karitas Maribor ob postavitvi programa Ljudske kuhinje Betlehem pravilna. „Ljudska kuhinja danes ne pomeni zgolj osnovne prehrambne storitve (ime Betlehem v slovenskem prevodu pomeni hiša kruha), ampak je tudi prostor upanja. Interakcije različnih humanitarno socialnih programov pomoči Nadškofijske Karitas Maribor (v okvir katere sodijo sprejemno informacijska in svetovalna pisarna, sprejemališče za brezdomce, zavetišče za brezdomce – odprti tip, materinski dom in ambulanta za osebe brez obveznega zdravstvenega zavarovanja s posvetovalnico) pomenijo pomoč ljudem v stiski, ki zagotavlja njegov razvoj in izboljšuje možnosti za socialno integracijo v širšo skupnost ter posledično novo možnost in nove okoliščine za bolj kakovostno življenje,“ je povedal.

Ljudska kuhinja je sicer odprta vsak dan med 11. in 12. uro, v njej pa pomaga tudi 17 prostovoljcev. Prvo leto so s pomočjo donatorjev zagotovili okoli 11.000 toplih obrokov oziroma povprečno 43 na dan, lani pa skozi vse leto skoraj 19.000 toplih obrokov oziroma za 53 uporabnikov dnevno. V letošnjem letu so doslej razdelili že preko 7000 obrokov, dnevno povprečje pa se je povišalo že na 56 uporabnikov.

Med največje darovalce sodijo Nadškofija Maribor, Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO) ter Mestna občina Maribor. V preteklem letu so skupaj z drugimi donatorji na mariborski Karitas v ta namen zbrali nekaj več kot 92.000 evrov, medtem ko so skupni stroški znašali nekaj nad sto tisočakov.

Kljub mnogim programskim aktivnostim brez pomoči dobrotnikov in donatorjev letos ne bodo zmogli zbrati dovolj sredstev, zato vse dobre ljudi, posameznike, ustanove in podjetja pozivajo, da podprejo program pomoči ljudske kuhinje ter s svojim darom omogočijo topel obrok resnično revnim posameznikom. Svoj dar lahko prinesejo osebno na Nadškofijsko Karitas ali nakažejo na njihov tekoči račun pri NKBM na številko SI56 0417 3000 1196 398 z namenom Ljudska kuhinja Betlehem.

Vir: Katoliška Cerkev

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...