Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
dr. Andrej Saje (foto: TU SŠK)
dr. Andrej Saje

Dr. Saje za Radio Ognjišče o nalogah Slovenske škofovske konference

Slovenija | 10.05.2012, 14:27

V minulih dneh smo mediji veliko govorili o tem, kdo je član Slovenske škofovske, posebej pa nismo spregovorili o nalogah, ki jih škofje oziroma nadškofje opravljajo v sklopu Slovenske škofovske konference. Po besedah generalnega tajnika konference dr. Andreja Sajeta so škofje zadolženi za posamezna področja, upokojeni škofje pa lahko opravljajo tiste naloge, ki jim jih določi škofovska konferenca ali Vatikan.

Na spletni strani Katoliške Cerkve je zapisano, da je „Škofovska konferenca zbor škofov Katoliške Cerkve določenega naroda ali ozemlja, v okviru katerega škofje opravljajo svoje poslanstvo v obliki pastoralne, bogoslužne, katehetske in drugih dejavnosti. Slovenska škofovska konferenca predstavlja najvišjo ustanovo Katoliške Cerkve v Republiki Sloveniji. Njeno ozemlje sovpada z državnimi mejami. Po statutu so člani SŠK vsi krajevni in pomožni škofje, ki jim je v okviru lastne škofije zaupano posebno poslanstvo.“

„Njihove naloge so povezane predvsem s pastoralnim področjem, se pravi povezovanjem škofij in različnih pastoralnih iniciativ na celotnem ozemlju Slovenije. Na drugi strani ima škofovska konferenca tudi pristojnosti pri predstavljanju Cerkve navzven do civilne javnosti oziroma do države. SŠK je tako tudi sogovornik v odnosu do civilnih oblasti. Slovenska škofovska konferenca je tudi vpeta v mednarodno dogajanje,“ je naloge SŠK za naš radio pojasnil dr. Saje. Glede članov je povedal, da so to vsi ordinariji oz. krajevni škofje ter oba pomožna škofa.

„Nadškof Stres, ki je predsednik SŠK, vodi tudi kot predsednik Slovenski pastoralni svet in je odgovoren tudi za Vojaški vikariat ter je predstavnik Cerkev na Slovenskem v Svetu Evropskih škofovskih konferenc. Nadškof Turnšek je podpredsednik SŠK, predsednik Slovenske komisije za karitativno dejavnost in predsednik Komisije pravičnost in mir ter Slovenske Karitas, je pa tudi predstavnik Slovenije pri COMECE.“ Na vprašanje, katere naloge lahko opravlja in ali se ga še vabi na seje nekdo, ki je upokojen in ni več član SŠK, pa dejal: „Škofje, ki so v pokoju, so lahko še vključeni v samo škofovsko konferenco, če imajo določene zadolžitve, ali s strani same škofovske konference ali s strani Svetega sedeža, sicer pa niso več člani škofovske konference. Tako sta nadškofa Uran in Kramberger kljub temu, da sta bila upokojena, imela še do nedavnega določene obveznosti in sta tako še bila člana, prav tako tudi upokojeni pomožni škof Smej. Od 24. aprila dalje pa teh obveznosti več nimajo tako, da niso več člani škofovske konference,“ je povedal dr. Saje in dodal, da upokojeni škof oziroma nadškof ne opravlja vodstvenih funkcij, lahko pa daruje svete maše in nekatere druge pastoralne obveznosti, razen, če ni določeno drugače. Sicer je dr. Andrej Saje še povedal, da Slovenska škofovska konferenca odlično sodeluje s Svetim sedežem in vsemi vatikanskimi kongregacijami, prav tako je pozitivno ocenil sodelovanje s Svetom evropskih škofovskih konferenc in Komisijo škofovskih konferenc Evropske unije.

Več: Katoliška Cerkev

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...