Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Teološki simpozij v Kančevcih (foto: Škofija Murska Sobota)
Teološki simpozij v Kančevcih

Teološki simpozij za murskosoboško škofijo

| 10.05.2012, 13:03

Dom duhovnosti v Kančevcih je včeraj gostil teološki simpozij za murskosoboško škofijo. 38 duhovnikov in 13 laikov je skušalo odgovarjati na vprašanji, ali in zakaj nas je verne strah. Teološki simpozij je koordiniral voditelj pastoralne službe Franc Zorec, zbrani so lahko prisluhnili predavateljem ljubljanske teološke fakultete Janezu Juhantu, Marjanu Peklaju in Dragu Ocvirku. Vse skupaj je pozdravil tudi murskosoboški škof Peter Štumpf.

Škof Štumpf je poudaril, da je strah največja nevarnost za človeka, a pomeni poseben izziv. Kot je dejal, se moramo soočiti s stanjem, ki je obremenjujoče, še posebej v časih, ko je naša krajevna Cerkev v posebni preizkušnji. Škof Štumpf je zbrane spodbudil, naj bodo odprti za nove izzive milosti in jih povabil k molitvi za škofijo.

Juhant je spregovoril o klerikih med strahovi časa in vero, ki osvobaja. Pojasnil je pojem in odnos človeka do strahu v preteklosti. Prav tako je razmišljal o sodobnem strahu človeka brez Boga. Podal je tudi refleksijo ankete duhovnikov o odnosu do strahu.

O ljubezni, ki premaga strah, je predaval Peklaj. Spregovoril je o strahu, ki ima v Svetem pismu zelo različne pomene. Kot pravi, pomeni negativno čustvo, ki človeka spravlja v trepet in beg ali ga hromi, da si ne more pomagati. Kot je dejal, poznamo strah pred sovražnikom, pred negotovo prihodnostjo, pred smrtjo, pred Božjo kaznijo za greh. A poznamo tudi strah, ki je temelj življenjske modrosti: strah Gospodov. Ta pomeni pravilen odnos do Stvarnika in stvari, tudi do sebe.

Ocvirk se je v svojem predavanju osredotočil na religijsko in politično reguliranje strahu. Spregovoril je o viru strahu, ki je nagon po ohranitvi in je zato v službi življenja. Poudaril je, da je človeštvo svojo biološkost prevedlo v svoj svet in izdelalo mehanizme za zaščito življenja. Med njimi sta za reguliranje strahu nadvse pomembni religija in politika. Ocvirk je skušal predvsem odgovoriti na vprašanje, kako uspešni sta pri tem ter zakaj se pogosto sprevržeta in generirata strah.

Vir: Škofija Murska Sobota

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...