Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Teološki simpozij v Kančevcih (foto: Škofija Murska Sobota)
Teološki simpozij v Kančevcih

Teološki simpozij za murskosoboško škofijo

| 10.05.2012, 13:03

Dom duhovnosti v Kančevcih je včeraj gostil teološki simpozij za murskosoboško škofijo. 38 duhovnikov in 13 laikov je skušalo odgovarjati na vprašanji, ali in zakaj nas je verne strah. Teološki simpozij je koordiniral voditelj pastoralne službe Franc Zorec, zbrani so lahko prisluhnili predavateljem ljubljanske teološke fakultete Janezu Juhantu, Marjanu Peklaju in Dragu Ocvirku. Vse skupaj je pozdravil tudi murskosoboški škof Peter Štumpf.

Škof Štumpf je poudaril, da je strah največja nevarnost za človeka, a pomeni poseben izziv. Kot je dejal, se moramo soočiti s stanjem, ki je obremenjujoče, še posebej v časih, ko je naša krajevna Cerkev v posebni preizkušnji. Škof Štumpf je zbrane spodbudil, naj bodo odprti za nove izzive milosti in jih povabil k molitvi za škofijo.

Juhant je spregovoril o klerikih med strahovi časa in vero, ki osvobaja. Pojasnil je pojem in odnos človeka do strahu v preteklosti. Prav tako je razmišljal o sodobnem strahu človeka brez Boga. Podal je tudi refleksijo ankete duhovnikov o odnosu do strahu.

O ljubezni, ki premaga strah, je predaval Peklaj. Spregovoril je o strahu, ki ima v Svetem pismu zelo različne pomene. Kot pravi, pomeni negativno čustvo, ki človeka spravlja v trepet in beg ali ga hromi, da si ne more pomagati. Kot je dejal, poznamo strah pred sovražnikom, pred negotovo prihodnostjo, pred smrtjo, pred Božjo kaznijo za greh. A poznamo tudi strah, ki je temelj življenjske modrosti: strah Gospodov. Ta pomeni pravilen odnos do Stvarnika in stvari, tudi do sebe.

Ocvirk se je v svojem predavanju osredotočil na religijsko in politično reguliranje strahu. Spregovoril je o viru strahu, ki je nagon po ohranitvi in je zato v službi življenja. Poudaril je, da je človeštvo svojo biološkost prevedlo v svoj svet in izdelalo mehanizme za zaščito življenja. Med njimi sta za reguliranje strahu nadvse pomembni religija in politika. Ocvirk je skušal predvsem odgovoriti na vprašanje, kako uspešni sta pri tem ter zakaj se pogosto sprevržeta in generirata strah.

Vir: Škofija Murska Sobota

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...