Janez Janša SDS
Premier Janša za prvi obisk v tujini izbral Nemčijo
Politika | 08.05.2012, 17:13
Premier Janez Janša je odpotoval v Nemčijo. Ob jutrišnjem dnevu Evrope se bo v Berlinu, ki je motor reševanja krize skupne valute, srečal s kanclerko Angelo Merkel. Že nocoj ga čaka pogovor s predsednikom uprave Deutsche Bahna Rüdigerjem Grubejem.
Prvi dan obiska našega premierja v Nemčiji bo torej namenjen gospodarskemu sodelovanju, predvsem pregledu možnosti za nove nemške naložbe v Slovenijo. Sogovorniki se bodo tako najverjetneje dotaknili tudi morebitne oživitve projekta logističnega holdinga, katerega ključni del je bila družba Deutsche Bahn. Janša je že večkrat napovedal, da bo vlada poskusila iskati strateške partnerje za velika infrastrukturna vlaganja. "Skušali bomo uporabiti kanale, ki smo jih že izkopali. Upam, da bo čim prej prišlo do rezultatov. So pa obeti slabši, kot so bili pred tremi leti," je med drugim dejal v intervjuju za oddajo Pogledi Slovenije na nacionalni televiziji ob izvolitvi na premierski položaj.
Zamisel o logističnem holdingu, v katerega bi bile poleg nemških železnic vključene še slovenske družbe Luka Koper, Slovenske železnice in Intereuropa, se je rodila v času prve Janševe vlade, a zaradi volitev leta 2008, na katerih je zmagala SD Boruta Pahorja, ta projekt ni bil končan. "Leta 2008 sem svojemu nasledniku posebej položil na srce, naj zaključi projekt, ki smo ga mi pripeljali zelo daleč in smo vanj vložili veliko naporov. Bili smo tik pred podpisom pisma o nameri, po katerem bi Deutsche Bahn vložil v modernizacijo Slovenskih železnic in ustanovitev logističnega holdinga, kjer bi Slovenija obdržala večinski delež v infrastrukturi in kjer ne bi praktično nič izgubila, dobila pa bi veliko svežega kapitala za modernizacijo," je v začetku februarja za Televizijo Slovenija pojasnil Janša. Zamisel o logističnem holdingu je zagovarjal tudi Pahor, a v drugi različici, tako da pogovori z Deutsche Bahnom, vsaj uradno, niso stekli.
Zdajšnji premier upa, da priložnost ni bila dokončno zamujena. "Če danes kdo na Deutsche Bahnu omeni Slovenijo, tako so mi rekli, marsikdo dobi ošpice. Treba bo staliti nekaj ledu, ki se je nabral, in poskusiti znova," je Janša še opozoril v omenjeni oddaji.
Burkart ob Janševem obisku največjega evropskega gospodarstva
Poleg poglobitve gospodarskega sodelovanja je namen premierjevega obiska v Nemčiji tudi krepitev prijateljskih odnosov in političnega dialoga ter izmenjava pogledov o reformnih postopkih in aktualnih vprašanjih tako v Evropski uniji kot tudi širši mednarodni skupnosti. "To, da je izbral Nemčijo za prvi uradni obisk v tujini, zelo cenimo. Mislim, da to ne izkazuje le pomembnosti dvostranskih odnosov med Slovenijo in Nemčijo, temveč kaže tudi, da velik pomen tem odnosom pripisuje tudi premier," je ob Janševem obisku največjega evropskega gospodarstva za Slovensko tiskovno agencijo povedal nemški veleposlanik v Sloveniji Werner Burkart. Med drugim je odgovoril na vprašanje, zakaj nemški vlagatelji niso največji vlagatelji v Sloveniji. Po njegovem mnenju je razlog predvsem v pogojih za naložbe. "O tem se je razpravljajo v minulih mesecih. Gre za birokracijo, visoke davke, relativno visoke stroške dela," je dejal. Burkart je prepričan, da bi se morala slovenska vlada na to področje še posebej osredotočiti. Upa tudi, da bo v prihodnje več naložb nemških podjetij v Sloveniji.