Slavi KoširSlavi Košir
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tanja DominkoTanja Dominko

Kaj prinaša drugi dan kongresa družin v Milanu?

Svet | 31.05.2012, 11:59

Tudi drugi dan teološko pastoralnega kongresa, ki je del svetovnega srečanja družin v Milanu, se bodo udeleženci predavanj, okroglih miz, pogovorov in delavnic osredotočali na pojme družina, delo in praznovanje. Predstavljena bo tudi knjiga Evropski škofje o demografiji in družini v Evropi.

Dopoldne bosta udeležence kongresa nagovorila kardinal Dionigi Tettamanzi in Pedro Morande Court iz Čila. Prvi bo predaval o družini in delu v luči vere, drugi bo spregovoril o priložnostih in tveganjih družine in dela v današnji družbi. Popoldanski del bo postregel s pogledi o usklajevanju poklicnega in družinskega življenja, o solidarnosti in razvoju v družini in poklicu ter nedotakljivosti družine znotraj izkušnje dela.

Svet evropskih škofovskih konferenc pa bo danes v sklopu srečanja v Milanu predstavil knjigo Evropski škofje o demografiji in družini v Evropi. Uredila sta jo Giancarlo Blangiardo in Simona Maria Mirabelli. O knjigi bosta spregovorila podpredsednik sveta, kardinal Angelo Bagnasco, in njen urednik Blangiardo.

Papež Benedikt XVI. o družini

Jutri bo v Milano prispel tudi papež Benedikt XVI., ki je v minulih mesecih večkrat spregovoril o družini. Na veliki petek je poudaril, da družina v vseh svojih stiskah ni sama, da je z njo vedno Jezus Kristus. Na svetovnem srečanju družin v Valencii v Španiji leta 2006 pa, da se je ljubezen Boga izlila na nas pri krstu. Zato so družine poklicane živeti to kakovost ljubezni.

Na veliki petek je papež Benedikt XVI. v rimskem Koloseju, posebno pozornost namenil družinam: „V nadlogah in težavah nismo sami, družina ni sama. Jezus je navzoč s svojo ljubeznijo, jo podpira s svojo milostjo in ji daje moč, da gre dalje. In na to Kristusovo ljubezen se moramo obrniti, ko obstaja nevarnost, da človeške zablode in težave ranijo edinost našega življenja in družine.“

Na svetovnem srečanju družin v Valencii leta 2006 pa je sveti oče dejal, da „krščanska družina posreduje vero takrat, ko starši učijo svoje otroke moliti in tudi z njimi molijo, ko jih uvajajo v zakramente ter v življenje Cerkve, ko se vsi zberejo za branje Svetega pisma in osvetljujejo družinsko življenje z lučjo vere ter hvalijo Boga kot Očeta.“

Pri sveti maši med narodnim srečanjem hrvaških katoliških družin junija lani v Zagrebu, je papež poudaril: „Dragi starši, potrudite se poučevati vaše otroke moliti in tudi molite z njimi. Udeležujte se z njimi zakramentov, posebno evharistije. Uvajajte jih v življenje Cerkve. Ne bojte se v krogu družinske domačnosti brati Svetega pisma. Osvetlite družinsko življenje z lučjo vere in hvalite Boga kot Očeta. Vi ste kot majhna dvorana zadnje večerje, kjer se živi, kot Marija in učenci, enost, občestvo in molitev.“

Na Hrvaškem je sveti oče še dejal, da je v današnji družbi nujno potrebna navzočnost zglednih krščanskih družin. „Saj žal ugotavljamo, še posebej v Evropi, da se širi sekularizacija, ki izrinja Boga na obrobnost življenja in ki hkrati tudi razkraja družino,“ je na hipodromu v Zagrebu dejal sveti oče.

Svet, Cerkev po svetu
Vnebohod (photo: Pixabay) Vnebohod (photo: Pixabay)

Praznik Gospodovega vnebohoda

Slovesni praznik Gospodovega vnebohoda, ki ga v Katoliški cerkvi obhajamo danes, je spomin na dogodek, ko je od mrtvih vstali Kristus dopolnil zemeljsko delovanje in odšel v nebo. Gospodov ...

Darja Lovšin s svojo novo, peto knjigo o diabetični kulinariki  (photo: NL) Darja Lovšin s svojo novo, peto knjigo o diabetični kulinariki  (photo: NL)

Pogrevalnice namesto domače kuhinje?

Darja Lovšin je ustanoviteljica Zavoda Diabetes, v sklopu katerega so leta 1995 začeli izdajati revijo Dita, ki jo ureja, je tudi avtorica več knjig. Diplomirala je iz mednarodnih odnosov, kar ji ...