V Vatikanu predstavili svetovno srečanje družin
Cerkev na Slovenskem | 23.05.2012, 06:35
Do 7. svetovnega srečanja družin nas loči le še en teden. Začelo se bo prihodnjo sredo, 30. maja, trajalo pa bo do 3. junija. Srečanje v Milanu so predstavili tudi na Tiskovnem uradu Svetega sedeža v Vatikanu. Milanski nadškof, kardinal Angelo Scola je med drugim dejal, da srečanje v Milanu povezuje tri temeljne vidike vsakdanjega življenja ljudi: družino, delo in počitek ali praznovanje.
Akreditiranih več kot 1000 novinarjev
Kardinal Ennio Antonelli, predsednik Papeškega sveta za družino, je spomnil na zadnje svetovno srečanje družin. Potekalo je v Mehiki januarja 2009. Priprave v Milanu pa so stekle takoj zatem. Tokratnega srečanja, katerega geslo je „Družina: delo in praznovanje“, se bodo udeležile družine več kot 90 narodnosti. 6900 oseb, med katerimi je 900 otrok, bo sodelovalo na pastoralno teološkem kongresu. Več kot sto predavateljev prihaja iz 27 držav. Približno 300.000 oseb pričakujejo v soboto, 2. junija, na večernem srečanju s papežem, ki bo zaznamovano z molitvijo, pričevanji in praznovanjem. Osrednjega dogodka, svete maše naslednjega dne, pa naj bi se udeležilo milijon oseb.
Poseben dar Papeškega sveta za družino ob svetovnem srečanju je nova publikacija Enchiridion za družino. V njej so zbrani vsi nedavni poudarki nauka Apostolskega sedeža o temah družine in človeškega življenja. Kardinal Antonelli je pojasnil, da delo zaobjema dokumentacijo zadnjih let papeževanja Janeza Pavla II. in večine pontifikata Benedikta XVI. Najpomembnejša so besedila, ki so povezana s srečanjema družin v Španiji leta 2006 in v Mehiki tri leta zatem, pa tudi pripravljalna besedila za srečanje, ki je pred nami. Delo med drugim vsebuje tudi dokumente plenarnih zasedanj Papeškega sveta za družine in nekatere govore papeža Benedikta XVI. Namen publikacije je biti koristen priročnik za sodelavce družinske pastorale, za združenja in gibanja, ki podpirajo družino ali življenje, za strokovnjake, profesorje in politike. Delo se dotika zelo raznolikih tematik. Med drugim teologije in antropologije družine, vzgoje za ljubezen, priprave na zakon, spremljanja zakoncev, povezanosti med družino, delom in praznovanjem, družine kot subjekta evangelizacije.
V nadaljevanju je Antonelli omenil še delo z naslovom „Družina, vir družbe“. Gre za raziskavo o pozitivnih ali negativnih učinkih, ki jih v družbo prinašajo razne tipologije družine ali oblike sobivanja. Knjiga bo slovesneje sicer predstavljena na srečanju v Milanu.
Kardinal Scola: Življenju ritem daje počitek
Na tiskovni konferenci v Vatikanu je sodeloval tudi milanski nadškof, kardinal Angelo Scola. Poleg številk, ki jih je omenil že kardinal Antonelli, je med drugim dodal še okoli 5000 prostovoljcev, 50.000 evrov, ki so bili zbrani za družine z vsega sveta in 1023 do sedaj akreditiranih novinarjev. Scola pa je spregovoril tudi o temi srečanja „Družina: delo in praznovanje“. Zamisel izvira iz 4. narodnega italijanskega cerkvenega shoda v Veroni leta 2006. Tema o delu in praznovanju v družini je bila takrat izpostavljena kot eno od pastoralnih področij, ki se mu je potrebno posebej posvetiti. Pri tem pa je bil zastavljen cilj, da pri pastoralnem delovanju ne bi pozabili na povezanost med vero in vsakdanjim življenjem, med evangelijem in skrbmi ter željami, ki so v srcih ljudi.
Geslo srečanja v Milanu torej povezuje tri temeljne vidike vsakdanjega življenja ljudi: družino, delo in počitek ali praznovanje. To pa po kardinalovih besedah opozarja na dva konstitutivna vzgiba človeške izkušnje: po eni strani enotnost osebe, po drugi pa dejstvo, da je človek vedno v odnosu. Družina, ki je utemeljena na zvestem zakonu med moškim in žensko ter je odprta za življenje, je ne glede na kulturni razvoj, ki jo zaznamuje, še vedno glavna pot za osebno rast. V njej je otroku zagotovljena ljubezen staršev. In na podlagi te gotovosti se lahko sooči z nalogami, ki mu jih zastavlja življenje, ne da bi se pri tem bal odpovedi. Na ta način pa odkrije tudi smisel dela, najprej v šoli in nato preko poklica. Ko človek tako razširi krog svojih odnosov, pa se začne srečevati s širšo družbo, civilizacijo, svetom. Lahko uživa ob možnostih, ki jih nudijo razne vede in tehnologije. Predvsem pa lahko okusi medsebojno zaupanje, ki je nekakšno „lepilo“ skupnega življenja različnih ljudi.
Življenje pa zahteva tudi določen red. Kardinal Scola je dejal, da življenju ritem daje počitek. Domače okolje med ljubljenimi osebami nudi energijo za predanost vsakdanjemu delu. Vrhunec počitka pa je praznovanje. Le-to je vir veselja, saj se človek spravi s samim seboj, z drugimi in z Bogom. Glede na to pa 7. svetovno srečanje družin z izbrano temo nakazuje tudi smer za novo evangelizacijo.
Vir: Radio Vatikan