Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Vlada RS (foto: Alen Salihović)
Vlada RS

Sto dni vlade: Kakšne so ocene?

Slovenija | 18.05.2012, 20:20

Stranke, ki so na zadnjih državnozborskih volitvah prišle v parlament, delo vlade Janeza Janše v prvih 100 dneh ocenjujejo različno. Koalicijske stranke med uspehe vlade prištevajo sprejetje varčevalnih ukrepov in rebalansa. Opozicijski stranki pa menita, da so varčevalni ukrepi škodljivi, vladi očitata tudi politično kadrovanje.

Vodja poslanske skupine največje vladne stranke SDS Jože Tanko pravi, da je vlada državo prevzela v času, ko so bili javnofinančni kazalci slabi, hkrati pa je podedovala na nerealnih predpostavkah zgrajen proračun, zato je bil prvi nujen korak sprejetje rebalansa proračuna in zakona za uravnoteženje javnih financ. To je po njegovem daleč največji uspeh za državo, ki ga je bilo možno storiti v 100 dneh vladanja. Prišlo je tudi do miselnega premika udeleženih v socialnem dialogu, "saj se je utrdilo zavedanje, da tako ne gre več naprej."

Tudi v Državljanski listi po besedah vodje strankine poslanske skupine Riharda Branislja prvih 100 dni vlade vidijo kot zelo učinkovite iz podobnih razlogov kot v SDS-u. Pri tem se mu zdi pomembno, da je koalicija upoštevala njihova "prizadevanja, da rešitve za varčevanje iščejo v socialnem dialogu." S položajem in delovanjem koalicije so v stranki zadovoljni. O tem je za naš radio spregovoril tudi predsednik Gregor Virant. "Odnosi v koaliciji so zelo dobri, zelo čvrsto držimo skupaj. Navsezadnje je ta koalicija nastala z zavezo, da držimo skupaj, da Slovenijo potegnemo iz krize," je dejal.

Po mnenju predsednika DeSUS-a Karla Erjavca je bilo dozdajšnje delo vlade zelo težavno, posebej v luči tega, ker se je, kot pravi, po predaji poslov izkazalo, da je v državni blagajni za skoraj milijardo evrov primanjkljaja. Položaj stranke v koaliciji Erjavec označuje kot enakopraven, koalicijo pa kot trdno.

Predsednik SLS-a Radovan Žerjav ocenjuje, da je vladi praktično v rekordnem času uspelo pripraviti rebalans. Poudarja tudi, da so že takoj na začetku močno pospešili črpanje evropskih sredstev. Med ostalimi dosežki Žerjav izpostavlja objavo skoraj 145 milijonov evrov vrednega javnega poziva za predložitev vlog za sofinanciranje projektov za razvoj regij.

V Novi Sloveniji prve mesece dela vlade vidijo kot zelo delavne in tudi uspešne. Predsednica Ljudmila Novak je poleg uspehov, ki so jih navedli njeni kolegi, kot pomembno ocenila tudi dejstvo, da so večino varčevalnih ukrepov uskladili z večino sindikatov. Ob tem so v N.Si-ju zadovoljni tudi s tem, "da je vlada prisluhnila našim predlogom za omilitev ukrepov na področju družinske politike. Tukaj se nam zdi pomembno, da ima vlada pozitivno politiko do družine, ki je temeljna vrednota družbe. Kot vemo, je demografska slika v Sloveniji zaskrbljujoča, zato je treba družino podpirati, spodbujati." Na področju zagona gospodarstva je vlada po besedah Novakove nekaj ukrepov že sprejela, a večina jih pri tem vlado po njeni oceni še čaka.

Kaj pa opozicija?

V največji opozicijski stranki Pozitivna Slovenija nasprotno ocenjujejo, da po prvih 100 dneh ni mogoče govoriti o uspešnosti in učinkovitosti vlade. "Namesto socialne pravičnosti vlada ustvarja nove socialne razlike, doslej ni ustvarila nobenih novih delovnih mest, pa tudi o razvoju ni ne duha ne sluha," pravi vodja poslanske skupine Jani Möderndorfer.

Vodja poslanske skupine SD-ja Janko Veber vladi zameri, da predlaganih varčevalnih ukrepov ni bolj uskladila z zmožnostmi, pa tudi z več socialnimi partnerji. Med pozitivnimi potezami vlade pa vidi predvsem njeno zavzemanje za zmanjšanje javne porabe.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...