Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik

Sirska pravoslavna cerkev proti mednarodnemu posredovanju v sporu

Svet | 04.05.2012, 09:08 Petra Stopar

Mednarodni opazovalci v Siriji že dvajset dni nadzorujejo prekinitev ognja med sirsko vlado in opozicijo. Toda ob nenehnih poročilih o nasilju se pojavlja vprašanje, ali strani sploh še upoštevata mirovni načrt, ki ga je sestavil posebni odposlanec Združenih narodov in Arabske lige Kofi Annan. Sirska pravoslavna cerkev medtem mednarodnemu vmešavanju v sporu nasprotuje.

Sirski pravoslavni nadškof Matt Roham je na tiskovni konferenci katoliške dobrodelne organizacije Missio v Münchnu povedal, da je pravoslavna cerkev v Siriji proti mednarodnemu vmešavanju v sirskem sporu. Za primer je navedel Irak in Libijo, kjer naj bi posredovanje prineslo le zmedo.

Dosedanje zagotavljanje finančne pomoči Evropske unije deželi, ki jo pesti državljanska vojna, je označil za žalitev. Meni, da je to premalo ob velikih problemih, ki jih ima trenutno država z več kot 20 milijoni prebivalcev, in da je najpomembnejše za ustvarjanje miru odpuščanje.

Po prepričanju pravoslavnega nadškofa morata ne le sprti strani, ampak tudi mednarodne velesile druga drugi odpustiti, ker se je le tako mogoče pogovarjati ter doseči mir in pravičnost.

V prihodnjih tednih naj bi se število neoboroženih vojaških opazovalcev Združenih narodov še povečalo in doseglo končno število, tristo

Vodja opazovalcev, generalmajor Robert Mood je med obiskom Homsa dejal, da mora sirska vladna vojska storiti prvi korak za zaustavitev nasilja, saj je najmočnejša stran. Ima moč, položaj in tudi morebitno plemenitost za prvi korak v dobro smer, je še dejal norveški general.

Ob tem je zanikal, da bi oblasti omejevale gibanje opazovalcev. Ti so bili na terenu priča pozitivnim znakom, a med stranema je še vedno veliko nezaupanja, opozarja Mood, ki pa zaznava manj topniškega in minometnega obstreljevanja. „Smo gostje v vaši državi in se veselimo ter pričakujemo, da nas boste kot goste tudi sprejeli. Naredili bomo vse, kar lahko, da podpremo sirski narod pri izgradnji boljše prihodnosti,“ je v video sporočilu Združenih narodov še dejal vodja opazovalcev.

Svet, Cerkev po svetu
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«