Opazovalcem v Siriji tudi helikopterje?
Svet | 20.04.2012, 13:14 Petra Stopar
Vse kaže, da je dogovor o prekinitvi ognja v očeh režima sirskega predsednika Bašarja al Asada zanemarljiv. Po poročanju aktivistov za človekove pravice in tujih tiskovnih agencij spopadi še vedno trajajo. Mednarodni vojaški opazovalci, ki so jih v Sirijo poslali Združeni narodi, imajo bržkone zvezane roke. Generalni sekretar organizacije Ban Ki Moon si zato želi tja poslati okrepitve. Za to se še posebej zavzema tudi Francija.
Trideset vojaških opazovalcev, ki so že prispeli v nemirno državo, se sooča z ovirami pri prihodu do prizorišč bojev med vlado in uporniki. Režim predsednika al Asada jim npr. ni dovolil dostopa do mesta Homs, iz katerega še vedno prihajajo poročila o obstreljevanju in žrtvah med civilisti.
Generalni sekretar Ban Ki Moon je po včerajšnjem zasedanju v Varnostnem svetu dejal, da je položaj še vedno negotov: „Kljub dogovoru s sirsko vlado, da konča nasilje, smo še vedno priča mučnim dokazom, da se to nadaljuje in v zadnjih dneh celo stopnjuje.“ Meni, da je zaradi omejenega števila opazovalcev in velikosti Sirije potrebna namestitev dodatnih sil, če se da, tudi uporaba letal in helikopterjev.
Ameriška veleposlanica pri Združenih narodih Susan Rice je sporočila, da bi dodatni vojaški opazovalci v Siriji delovali tri mesece. „Vojaških opazovalcev bi bilo 300, nameščeni bi bili na približno desetih lokacijah po Siriji. Poleg njih bi šlo še nekaj civilnih strokovnjakov. Napotitev misije bo odvisna od razmer na terenu in upoštevanja premirja s strani sirske vlade.“
Ker se zaveda krhkosti prekinitve ognja, si Francija še najbolj od vseh članic Varnostnega sveta prizadeva za napotitev okrepljene opazovalne misije, zato naj bi predlog resolucije o tem vložila še danes. Francoski zunanji minister Alain Juppe je namreč prepričan, da je to zadnja možnost za preprečitev morebitne sirske državljanske vojne.
K čimprejšnjemu sprejemu omenjene resolucije poziva tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov.