Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik
Sirska zastava (foto: Wikipedia)
Sirska zastava

Rusija pripravljena v Sirijo poslati svoje opazovalce

Svet | 10.04.2012, 11:24 Petra Stopar

Nasilje v Siriji po navedbah tamkajšnje opozicije ne pojenja, čeprav je zjutraj potekel rok Združenih narodov za umik vojaških sil z naseljenih območij. Sirski zunanji minister Valid Mualem je po drugi strani dejal, da je vlada začela umikati svoje sile iz nekaterih mest, kot to predvideva načrt posebnega odposlanca Arabske lige in Združenih narodov Kofija Annana. Pojutrišnjem bi sicer morali tako uporniki kot vlada razglasiti premirje, a mednarodna skupnost čedalje bolj dvomi v to.

Sirski zunanji minister Mualem se je danes mudil v Moskvi, kjer se je srečal z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom in mu povedal, katere ukrepe je sprejela Sirija, da pokaže svojo dobro voljo za izvedbo mirovnega načrta Kofija Annana. Kot je dejal, so vojaške enote že umaknili iz različnih sirskih provinc. Prepričan je, da bi morala prekinitev ognja potekati istočasno z namestitvijo mednarodne opazovalne misije.
Lavrov pa je pozval sirsko vojaško in politično opozicijo ter države, ki imajo vpliv nanjo, naj izkoristijo svojo moč za uveljavitev premirja. Obenem je izrazil pripravljenost Rusije, da v Sirijo pošlje svoje opazovalce, ki naj bi pomagali misiji Združenih narodov na terenu.
Kljub besedam sirskega zunanjega ministra o umiku vojske, so poročila opozicije in aktivistov o dogajanju v državi drugačna. Sporočili so, da se vojska ne umika in da so se napadi celo okrepili, o čemer poročajo predvsem iz pokrajin Hama in Homs, pa tudi iz predmestja tretjega največjega mesta Alep. Po podatkih Observatorija za človekove pravice je bilo včeraj ubitih najmanj 105 ljudi, konec minulega tedna pa 180.

Sirci niso varni niti v sosednji državi Turčiji, kamor se zatekajo kot begunci. Turški premier Erdogan je napade sirskih sil na taborišče na turški strani označil za jasno kršitev meje med državama ter napovedal sprejetje ustreznih ukrepov, pri čemer podrobnosti ni pojasnil.

Omenjena taborišča naj bi danes obiskal Kofi Annan, na begunce pa se je na veliko noč spomnil tudi papež Benedikt: „Naj številne sirske begunce, ki potrebujejo humanitarno pomoč, doseže solidarnost, ki bo olajšala njihovo trpljenje,“ je dejal pred velikonočnim blagoslovom urbi et orbi.

Svet, Papež in Sveti sedež
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«