Za večjo varnost pri delu potrebno sodelovanje uprave in delavcev
Slovenija | 28.04.2012, 00:30
Danes je svetovni dan varnosti in zdravja pri delu. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je v minulih dneh predstavilo evropsko kampanjo varnosti in zdravja pri delu 2012–2013, ki se začenja tudi v Sloveniji. Osnovno vodilo le-te je „Partnerstvo za preprečevanje tveganj,“ s čimer želijo ozavestiti dejstvo, da je pri varnosti na delovnem mestu ključno sodelovanje delodajalca z zaposlenimi.
„Naloga in odgovornost za varnost in zdravje pri delu je še vedno na strani uprave oziroma delodajalca. vsekakor pa je osnovno vodilo te kampanje, da je ključno ustrezno sodelovanje z zaposlenimi,“ je povedal direktor direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela Peter Pogačar.
Kampanja Partnerstvo za preprečevanje tveganj se bo izvajala vse do novembra 2013. Njen namen je spodbuditi delodajalce k prevzemanju vodilne vloge in pobude na področju varnosti in zdravja pri delu. Ozaveščali naj bi se tudi o pomenu posvetovanja z delavci. Prav tako kampanja naslavlja delavce in njihove predstavnike za dejavno sodelovanje z delodajalcem.
Po evropski raziskavi podjetij o novih in nastajajočih tveganjih 2009 (European Survey of Enterprises on New and Emerging Risks - ESNER) je zavezanost vodilnih delavcev v Sloveniji nizka. "Redki vodilni delavci menijo, da ima vključitev varnosti in zdravja pri delu v politiko podjetja vpliv na uspeh podjetja, vodstva podjetij pa na sestankih le redko razpravljajo o vprašanjih varnosti in zdravja pri delu," je povedal Pogačar. To je po njegovih besedah zaskrbljujoče.
Vseevropska javnomnenjska raziskava o varnosti in zdravju pri delu 2012 za Slovenijo, v kateri je sodelovalo tisoč ljudi, je pokazala, da 85 odstotkov vprašanih meni, da se bo v naslednjih petih letih stres v zvezi z delom povečal. V evropski sedemindvajseterici tako meni 77 odstotkov ljudi.
Letošnji Svetovni dan varnosti in zdravja pri delu je sicer posvečen promociji varnosti in zdravja pri delu v »zelenemu« gospodarstvu, kar je opaziti tudi na globalni ravni. Vendar pa »zelena« delovna mesta, čeprav so ključnega pomena za ohranjanje okolja, prinašajo s seboj nova tveganja za varnost in zdravje zaposlenih.