Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Soočimo se z deli lastne teme, da bi lahko zaživeli v luči

| 19.03.2012, 01:35 Blaž Lesnik

Odlomek, ki smo ga brali na 4. postno nedeljo, prihaja iz Janezovega evangelija, se pravi iz tradicije, ki je dojemala Jezusa skozi nekoliko drugačno izkušnjo kot ostali evangeliji. Janezov portret Jezusa je zato narisan z drugačnimi pripovedmi in obarvan z drugačnimi izkušnjami, ki predstavljajo eno izmed oblik učinka Jezusovih življenja in nauka na različne skupnosti, ki so mu sledile.

Janezov evangelij je poln slikovitih primerjav Jezusa z naravnimi elementi, živalmi, predmeti iz vsakdanjega življenja, s hrano. Evangelij ne vsebuje nauka v obliki prilik, temveč predstavlja Jezusova znamenja, njegove govore in pogovore. Današnji odlomek je vzet iz enega izmed takih pogovorov in sicer s pravičnim in spoštljivim farizejem Nikodemom, ki je prišel k Jezusu z s pomembnim spoznanjem: Učitelj, vemo da si Božji učitelj, kajti znamenj, ki jih ti delaš, nihče ne zmore izven Božje navzočnosti. Jezus nato začne poučevati Nikodema o razlogu njegovega učlovečenja in mu ob tem razkrije, kaj je v srcu Boga in kakšen je njegov namen z Jezusom. Kratko besedilo, ki ga imamo pred sabo, odpira številne teme, ki zahtevajo leta študija in meditacije, da bi jih lahko vsaj nekoliko razumeli. Vseeno poizkusimo razumeti vsaj nekaj.

Mojzes je dal po naročilu Boga narediti bronasto kačo kot zdravilo za tiste, ki so jih v puščavi pikale prave kače. Kača, povzdignjena na drog, je torej zdravilo proti smrti. Jezus se primerja s to bronasto kačo, saj je tudi on prišel zato, da bi ljudje ne podlegli smrti. Jezus kot kača je torej božje znamenje nesmrtnosti. Podobo kače na drogu nato zamenja podoba Jezusa na križu. Jezus pojasni, da je takšno odrešenje od smrti Bog pripravil iz ljubezni do sveta. Čeprav Jezusov prihod povzroča razdor med temo in svetlobo, se pravi prinaša luč v temo, kar razkiva mnoge zločine človestva in posameznih ljudi, njegov prvi namen ni sodba, temveč rešitev tistih, ki se odpovejo temi in sledijo luči, z drugimi besedami, ki se dajo poučiti od Jezusa.

V hišo, ki sem jo dal v najem, vstopim po letu dni sredi noči in prižgem luč. Odkrijem, da so najemniki naredili veliko škode. Skličem stanovalce, ki se šele ob mojem prihodu zavejo svojih dejanj. Kljub temu, da je škoda velika, jim dam novo priložnost. V Jezusovem jeziku, ponovno rojstvo. Vem, da se bodo nekateri prebivalci moje hiše dejansko spremenili, kakor tudi vem, da se drugi ne bodo, a kljub temu upam, da se jih bo podoba usmiljenega stanodajalca dotaknila. Jezus torej kliče k temu, da se soočimo z deli lastne teme, ne da bi bili sojeni, temveč da bi se spreobrnili in na novo zaživeli v luči.

RAZMISLI

Če bi nekdo prižgal luč v hiši tvojega življenja, kaj bi odkril?

Bogu ni do transparentnosti, da bi človeka zasačil v nečednosti in ga obtožil, temveč da bi mu pomagal z uvidom do resnice, ki je pogoj za resnično in polno življenje, kajti skrivanje po temi ni življenje. Ali lahko zaupaš v odrešenje, ki ti ga prinaša Jezus?

MOLITEV

Jezus, naj se prerodim v tvoji luči in na novo zaživim v tvoji ljubezni in sočutju. Naj mi pogled nate da pogled v večnost.

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...