Vanda Škof-Newby (foto: Arhiv slovenske misije v Londonu)
Vanda Škof-Newby

Vanda Newby - Škof

| 23.03.2012, 08:00 Matjaž Merljak

Vse do začetka leta 2011 slovenski rojaki v Londonu nismo vedeli, kdo je gospa Vanda ali bolje Wanda Newby-Škof, dokler o njej nismo brali v lokalnem časopisu tukajšnjih italijanskih katoličanov »LA VOCE degli Italiani« pod naslovom: »Vivere ai confini«. O tem našem slovenskem »čudesu« nas je obvestil italjanski duhovnik padre Renato, ki je član duhovniške družbe Scalabrini. Za vse nas, slovenske rojake v Angliji, je bilo to pravo »odkritje«. Zanimivo pa je, da je o tem »čudesu« bila že zdavnaj prej kar cela »oddaja« na TV SLO. Pa o tem mi tukaj nič nismo vedeli!

Gospa je Kraševka iz Štanjela na Krasu (S. Daniele del Carso) z izredno življenjsko zgodbo. Njen oče je bil upravitelj šole v Štanjelu na Krasu v času med obema vojnama. Mussolinijev fašistični režim ga je z družino vred konfiniral v mesto Parmo sredi Italije. Med vojno je družina gostila angleškega vojnega ujetnika Newbyja, ki se je očitno zaljubil v njihovo hčerko Vando. Razvila se je romantična ljubezen, ki je potekala nekje na Apeninih (to pa je srednja Italija).

Vanda Škof-Newby, skrivnostna Slovenka v Londonu, doma iz Štanjela na Krasu
Vanda Škof-Newby, skrivnostna Slovenka v Londonu, doma iz Štanjela na Krasu © Arhiv slovenske misije v Londonu
Newby je bil menda že takrat neki dopisnik britanskega BBC-ja. Iz novinarja je postal celo ugleden angleški pisatelj in je napisal roman o svojem življenju angleškega ujetnika v Italiji »Love and war in Appeninnes« - Ljubezen in vojna v Apeninih. Ta njegova ljubezen pa je bila ravno ta naša Vanda.

Zanimivo je to, da so po tem romanu pred kratkim posneli film z istim naslovom. Vandin mož Newby je že dolgo pokojen. Zapustil pa je vdovo Vando z družino in nekaj otroki – sedaj verjetno že tudi vnuki.

Morda še ta zanimivost: gospa Vanda redno hodi k sv. maši na italijansko misijo, ki jo vodijo italijanski duhovniki Scalabrini skoraj na vogalu ulice, kjer je »Naš dom«, Offley Road z Brixton Road. Po več kot 60 letih ni odkrila, da se v neposredni bližini tudi Slovenci zbirajo k slovenski sveti maši, čeprav gospa odlično govori slovenski jezik z rahlim kraševkim naglasom.

Pa verjemi, komur je to dano doumeti!

 kardinal Michael Czerny, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju (photo: Rok Mihevc)  kardinal Michael Czerny, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju (photo: Rok Mihevc)

V Sloveniji visoki gost iz Vatikana

Slovenski škofje so bili zbrani na dvodnevni plenarni sejo. Danes je bil na njej prisoten tudi visoki gost iz Vatikana, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju, kardinal ...

Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc) Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc)

V najslabšem primeru skočim iz letala

V Kolokviju smo se dvignili med oblake, leteli, pilotirala pa sta poročnika Slovenske vojske Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos. Mlada pilota sta z nami delila svojo pot izobraževanja in ...