Varnostni svet OZN (foto: Wikimedia Commons)
Varnostni svet OZN

Ukrepanje proti Siriji v rokah Varnostnega sveta

Svet | 15.02.2012, 16:00 Petra Stopar

Krvavo nasilje in vojaško zatiranje protestov v Siriji traja že skoraj leto dni, mednarodna skupnost pa še vedno ni konkretneje posredovala. Zatika se že pri samih poskusih obsodbe sirskega režima. Ta je v boju za obstoj doslej terjal že več tisoč žrtev. Kot kaže, je vse odvisno od Rusije in Kitajske, ki sta trenutno največji zagovornici aktualnega sirskega predsednika Bašarja al Asada.

O resoluciji, ki bo obsodila režim v Siriji, naj bi še ta teden glasovala Generalna skupščina Združenih narodov. Kot so v New Yorku razkrili diplomati, lahko resolucija vsebuje obsodbo, ni pa zavezujoča in ima zgolj značaj poziva. Sankcije proti kaki državi lahko namreč sprejme samo Varnostni svet, toda ker sta Rusija in Kitajska 4. februarja vložili veto, so kakršnikoli ukrepi proti Siriji daleč. Če pa bo skupščina sprejela resolucijo, bo to že druga v dveh mesecih in bo znova ostro obsodila kršitve človekovih pravic v Siriji ter podprla načrt arabskih držav za zaustavitev enajstmesečnega nasilja v državi.

A če ne bo ukrepal Varnostni svet, bo to po mnenju ZDA signal za Bašarja al Asada, da lahko z brutalnim zatiranjem upora nadaljuje: „Asadov režim še naprej pobija nedolžne sirske civiliste, in to, da sta Rusija in Kitajska vložili veto na resolucijo proti Siriji, je obžalovanja vredno. Zato je še toliko bolj pomembno, da se mednarodna skupnost enotno odzove ter še naprej pritiska na režim in pomaga sirskemu ljudstvu,“ je včeraj povedal tiskovni predstavnik ameriškega predsednika Baracka Obame Jay Carney.

Sedež Organizacije Združenih narodov, New York; foto: Wikimedia
Sedež Organizacije Združenih narodov, New York; foto: Wikimedia © Wikimedia Commons

Aktivno vlogo pri iskanju rešitve za nemire v Siriji je doslej odigrala Turčija, ki je pobudnica za dostavo človekoljubne pomoči in podpira pobudo Arabske lige za ustanovitev posebne kontaktne skupine. Ravno te dni je na obisku v Turčiji generalni sekratar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen, ki pa je večkrat poudaril, da Nato v Siriji ne namerava posredovati.

Svet
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«