Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

P. Reese: Na predsedniških volitvah v ZDA bodo morda odločilni katoliški glasovi

Svet | 11.02.2012, 07:00 Marta Jerebič

Pri ameriških predsedniških volitvah bo tudi tokrat pomembno vlogo imela vera in morda celo odločala o zmagi in porazu. O tem je prepričan nekdanji glavni urednik katoliške revije America, jezuit Thomas Reese.

P. Reese je za vatikansko revijo Vatican Insider dejal, da bo Obama brez katoliških glasov volitve izgubil. Tudi tokrat bodo lahko pomembno vlogo imeli katoliški prebivalci španskega in latinskoameriškega rodu. Za Obamo trdno stoji samo še katoliška levica, ker je prepričana, da bi bila republikanska vlada katastrofa za revne, delavski razred in za deželo nasploh. P. Reese ob tem opozarja tudi na previdnost pri odločanju za katoliška republikanska kandidata Newta Gingricha in Ricka Santoruma, ki se sploh ne zmenita za katoliški družbeni nauk. Iz njunega zornega kota se je verjetno celo papeževa socialna okrožnica Ljubezen v resnici zdela kot delo kakšnega evropskega socialista, meni Reese in dodaja, da se ta dva kandidata na področju družbenega nauka preprosto ne bosta zmenila za papeža in ameriške škofe.

Sicer pa so se ameriški škofje tudi v minulem tednu s papežem lahko neposredno pogovarjali o političnem ozračju v ZDA. Benedikt XVI. je namreč na obisku ad limina sprejemal škofe iz območja Chicaga. Vodil jih je kardinal Francis George, ki je za Radio Vatikan povedal, da so papeža seznanili tudi z drugimi najbolj perečimi zadevami, to je: priseljevanjem, vzgojo, vlogo verskih skupnosti v politiki ter zaščiti zakonske zveze. Slednja je v zadnjem času še posebej v središču pozornosti, saj je zvezna država Wahington, ki je še posebej sekularizirana, uzakonila istospolne poroke.

Problem na zvezni ravni je, da naša sedanja vlada krši pravico vesti tako, da se mora tvoja vest hočeš nočeš prilagodi temu, kar pravi zakonodaja, saj ne dopušča nobenih izjem“ je dejal kardinal George.

Pred tem so za ohranjanje verske svobode obstajale izjeme, na primer glede splava, homoseksualnosti in vseh moralnih problemov, ki jih ima sekularizirana družba za bistvene, Cerkev pa jim pravi odločen NE, ker tukaj velja drugačna antropologija in drugačen čut za svobodo. Vedno smo lahko ohranjali to značilnost, saj nam je zakonodaja dajala izjeme. Sedanja vlada pa odstranjuje vse izjeme,“ opozarja kardinal George in tako opozoril tudi na nedavno odločitev Obamove administracije, po kateri naj bi zdravstveno zavarovanje krilo tudi splav in kontracepcijo. To bodo morali v prihodnje financirati vsi davkoplačevalci, zagotavljati pa tudi npr. katoliške ustanove.

V več pogledih je zastrašujoče, da se v deželi, za katero smo mislili, da je svobodna, tako zlahka krši vest posameznikov in ustanov,“ je še dejal kardinal George in dodal, da je potrebno moliti in vernike spodbuditi, da bodo zakonodajalcem preprečili, da bi tak zakon sploh stopil v veljavo.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...